Yeni dönemde Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile devlet ve işveren destekli ikincil bir emeklilik durumunun söz konusu olacağı konuşulurken Bireysel Emeklilik Sistemi’nde birtakım değişiklikler yapıldı. Normal şartlarda toplu ödeme alma hizmeti sunulmayan sistemin içeriği yeniden düzenlendi ve yeni kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe girmiş olan yeni Bireysel Emeklilik Sistemi düzenlemesine göre katılımcılar eğitim, doğal afet, evlilik, konut alımı gibi durumlar için birikimlerinin yüzde 50’sine kadar olan kısmı toplu olarak talep edebilecek. Devlet katkısı ise talep edilen toplu ödeme tutarına göre değişiklik gösterecek. Sistemden toplu ödeme alanların sözleşmeleri 3 yıl boyunca sonlandırılamayacak.

Ağırlaşan ekonomik şartlara karşı düzenlenen Bireysel Emeklilik Sistemi kısmen ödeme uygulaması sistem katılımcılarının yüzlerin güldürürken uzman isimden önemli bir açıklama geldi. Kısmen ödeme talebini oluşturanlarda birikim şartının aranacak olduğunu ifade eden Ekonomist Muhammet Bayram, detayları paylaştı.

KATILIMCI SAYISI 16 MİLYON

Bireysel Emeklilik Sistemi düzenlemeleri ile ilgili konuşan Ekonomist Muhammet Bayram, değişikliklerin BES’i cazip kılmak adına yapıldığını ifade etti. Kur korumalı mevduattan çıkışın organize edilebilmesi için belli bir tutarın BES’e tasarruf mekanizması olarak aktarılmasının amaçlandığını ifade eden Bayram, 18 yaş altı katılımcılar ile birlikte fon tutarının 700 milyon TL’ye yaklaştığını ve şu an için katılımcı sayısının 16 milyon olduğunu belirtti. Bayram’a göre yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte BES’te katılımcı sayısı ilerleyen dönemlerde daha da artacak. 

KISMEN ÖDEMEDE BİRİKİM ŞARTI

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan yeni düzenlemeye göre sistem katılımcıları konut alımı, doğal afet, eğitim, evlilik gibi durumlar için birikimlerinin yüzde 50’sine kadar toplu ödeme talep edebilecek. ‘Kısmen ödeme’ olarak adlandırılan yeni düzenleme ile ilgili önemli bir ayrıntıyı paylaşan Ekonomist Muhammet Bayram, oluşturulan talepler değerlendirilirken birikim şartının göz önünde bulundurulacağını ifade etti. Bayram’ın aktardığına göre katılımcıların kısmen ödeme hakkından yararlanabilmeleri için brüt asgari ücretin 5 katına kadar yani şu an için 67 bin TL kadar bir tutar yatırmış olmaları istenecek.

Editör: Uşak Son Dakika