Yaşlanmak kaçınılmaz olsa da erken yaşlanmak herkesi korkutuyor. Ciltte zamanla oluşan ince çizgiler ve kırışıklar kişinin yaşını ele veriyor. Ancak cildin uzun bir süre genç kalması ve yaşlılık belirtilerini azaltmak sanıldığı kadar zor değil. Uzmanlar, cilt bakımında yaşlanma karşıtı uygulamaların çok faydalı olduğunu hatırlatıyor. Erken yaşlanmayı önleyen doğal cilt bakım yağları sayesinde tüm yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmak mümkün. Uzmanlara göre yaşlanma karşıtı en iyi doğal yağların kullanımı her geçen gün artıyor.

Cildi Gençleştiren Doğal Yağlar

Yaşlanma karşıtı etki gösteren doğal yağlar, kişide psikolojik sorun yaratan yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Zamanla ciltte meydana gelen kırışıklıklar ve ince çizgiler ile yaşlanmaya bağlı lekeler doğal yağlar sayesinde engellenebiliyor. En etkili doğal yağlar arasında tatlı badem yağı öne çıkıyor. Tatlı badem yağı içeriğindeki bol miktarda K ve E vitamini sayesinde cilt için oldukça faydalıdır. Badem yağı yüz ve ellerdeki kırışıklıkları açıp ince çizgilerin görünümünü azaltır.

Tatlı Badem Yağı Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildin ihtiyaç duyduğu vitaminler bakımından çok zengin olan badem yağı, cildi hem besler hem de bariyerini güçlendirir. Bu sayede erken yaşlanma belirtilerini ciddi anlamda etkilemiş olur. Göz altı bölgesindeki koyu halkaları ve torbaları tedavi etmek isteyenler için en idea cilt bakım yağlarından biridir. Tatlı badem yağı ile yaşlanma karşıtı cilt bakım uygulaması yapabilmek için yağı biraz ısıtmak gerekiyor. Daha sonra parmak uçlarını ılık tatlı badem yağına batırıp cildinize masaj yaparak güzelce yedirin. Haftada 1 veya 2 kez bu uygulamayı yaptığınızda ciltte doğal botoks etkisi elde edebilirsiniz.

Zeytinyağı ile Gençleşme Formülü

Yaşlanma karşıtı besinlerin başında yer alan zeytinyağı günümüzde cilt bakımında da sık sık tercih edilir. Zeytinyağı zengin içeriği sayesinde cildi onarır ve iyileştirir. İçeriğinde A, E vitaminleri ve esansiyel yağ asitleri bulunduran zeytinyağı ciltteki kırışıklık görünümünü azaltır. Cildin erken yaşlanmasını önleyen zeytinyağını biraz ısıtıp cilde her gün masaj yaparak uygulamak yeterlidir.

Hindistan Ceviziyle Kırışıklıklara Veda Edin

Cilt için doğal nemlendirici görevi üstlenen Hindistan cevizi yağı, cildin alt katmanlarına kadar derinlemesine etki gösterir. Cildin ihtiyaç duyduğu maddeleri içeren bu yağ düzenli uygulandığında ince çizgilerin görünümü zamanla azalır. Hindistan cevizi yağını UV ışınlarından koruyacak doğul bir güneş kremi olarak kullanmak da mümkündür. Göz ve ağız çevresindeki kırışıkları önlemek için Hindistan cevizi yağı çok faydalıdır.

Son olarak üzüm çekirdeği yağı, içerdiği omega yağ asitleri ve antioksidan bileşiği ile cilt için çok faydalıdır. Düzenli kullanıldığında ciltteki renk tonu farklılıklarını ortadan kaldırır. Cildin sıkılaşmasını sağladığı için yaşlanmayı geciktirir ve antioksidan maddeleriyle zararlı bileşenleri ciltten uzaklaştırır.

Editör: Uşak Son Dakika