ABD’de Harvard Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları paylaşıldı. Araştırmada kola benzeri içeceklerin sağlığa zararları incelendi. Kola gibi gazlı içeceklerin sık sık tüketilmesi durumunda meydana gelen sağlık sorunları ve erken ölüm riskine dikkat çekildi. Araştırmada kola yerine tüketilmesi gereken içeceklere de yer verildi.

Söz konusu araştırmadan kolanın sağlığa zararı ve erken ölüm oranını yükselttiği vurgulandı. Araştırmacılar, “Her gün kola benzeri gazlı içecek tüketenlerin erken ölüm oranı yüzde 20 artıyor” açıklamasında bulundu. Uzman doktorlar, bu tür gazlı içecekleri tüketen kişilerde şeker hastalığı riskinin arttığını belirtti ve bunun yerine farklı alternatifler önerdi.

GAZLI İÇECEK TÜKETENLER ERKEN ÖLÜYOR

Harvard Üniversitesi ekibi, Tip 2 diyabet hastası 15 bin 486 kişinin verilerini inceledi. Bu kişilerin tüketim alışkanlıklarını karşılaştıran uzmanlar, gazlı ve şekerli içecek tüketenleri 18.5 yıl boyunca incelemeye devam etti. Düzenli kola içen kişilerin yüzde 22’sinde kalp – damar hastalıkları meydana geldi. 15 bin 486 kişinin yaklaşık yarısındaysa 18 yıllık araştırma sürecinde ölüm vakaları görüldü.

KOLA YERİNE İÇİLMESİ GEREKEN İÇECEKLER

Doktorlar, bu araştırmanın sonuçlarına göre şekerli ve gazlı içecek tüketenlerde erken ölüm riskinin 5 kat daha fazla olduğunu söylüyor. Harvard Üniversitesi araştırmacıları kola tüketenlere çay ve kahve tavsiyesinde bulundu. Günde 6 bardağa kadar kahve içenlerin erken ölüm riski yüzde 26 oranında azaldı. Çay içenlerde riskin yüzde 21, su içenlerde ise riskin yüzde 23 azaldığı belirtildi.

Öte yandan British Medical Journal’de yayınlanan araştırmayı yöneten Qi Sun, “Diyabet hastaları özellikle sağlıklı içecekleri tercih etmeliler. Fakat bu zamana kadar veriler yetersizdi. Yapılan araştırmada diyabet yönetimi ile tüketim arasındaki boşluğu doldurmaya çalıştık. Diyabet hastaları şekerli ve gazlı içecekler yerine sağlıklı tercihler yaparak bundan faydalanmalı.” ifadelerini kullandı.