Sosyal bir devlet olmanın sorumluklarını yerine getiren kamu kurumlarının başında gelen Sosyal Güvenlik Kurumu sıklık ile emekli maaşı ödemeleri ile gündeme gelse de çok farklı kategoriler altında nakit ödeme hizmetleri sunmaktadır. Kadınların çalışma hayatına dahil edilebilmeleri amacı ile de elini taşın altına koyarak birçok ödeme yapan kamu kurumu, güncel ödeme tutarları ile ilgili detayları ilgilileri ile paylaştı.

Süt, doğum ve çocuk destekleri aracılığı ile çalışan annelerin bütçelerine katıda bulunan sosyal Güvenlik Kurumu, Temmuz- Aralık 2023 dönemi dahilinde ödenecek olan tutarları anneler ile paylaştı. İlgili haklardan yararlanmak isteyenlerde sigorta şartının bulunduğunu ifade eden kamu kurumu, ödemeler için izlenilmesi gereken başvuru adımlarını da sıraladı.

DOĞUM PARASI SGK 2023

Sigortalı olarak çalışan kadınlar hamile kalmaları durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun izin ve doğrum parası haklarından yararlanabilirler. Kadınların doğum sürecinde 16 hafta (112 gün) kadar izin hakları bulunur. İkiz gebeliklerde ise bu süreye 2 hafta daha ilave edilir.

Doğum iznine ayrılan kadın, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan toplu ödeme alma hakkına sahiptir. “Doğum parası” olarak adlandırılan bu modelde 112 günlük süre göz önünde bulundurulur. Brüt asgari ücrete göre hesaplanan doğum parası ücreti, Temmuz- Aralık 2023 döneminde en düşük 33 bin 386 TL olarak uygulanacaktır. Bu destekten yararlanmak isteyen çalışan annelerin doğumdan önceki bir senelik süre içerisinde en az 90 günlük kısa vadeli sigorta primlerinin yatırılmış olması gerekmektedir.

ÇOCUK VE SÜT DESTEĞİ

15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapmış olan tüm kadınlara Aile ve Sosyal Bakanlığı tarafından ödeme yapılmaktadır. Burada annenin veyahut da eşinin sigortalı olma şartı aranır. Destek tutarı ise; ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, 3 ve daha fazla çocuk için 600 TL’dir.

Sosyal Güvenlik Kurumu annenin veyahut da babanın sigortalı olması ve ilgili kişinin en az 120 günlük prim ödemesinin bulunması durumunda süt parası hizmeti sunar. “Emzirme ödeneği” olarak da bilinen bu destek tek seferliktir ve 520 TL olarak hesaplanmıştır.

Editör: Uşak Son Dakika