Asgari ücretlinin merakla beklediği temmuz zammıyla ilgili araştırmalar hız kazandı. 14 Mayıs seçimlerine az bir zaman kala Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete yapılacak zamla ilgili konuştu. Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin, asgari ücrete temmuz ayındaki gelişmelere göre zam yapılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Bilgin’in asgari ücret açıklamalarının ardından vatandaşın araştırmaları yoğunlaştı. Asgari ücret zammı ne kadar olacak sorusuna yanıt arayanlar yeni asgari ücretle ilgili son gelişmeleri takip ediyor. Bakan Bilgin katıldığı televizyon programında asgari ücrete ocak ayında yapılan zamlarla dolar bazında 455 dolarla Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaşıldığına dikkat çekti.

ASGARİ ÜCRET 500 DOLAR CİVARINDA OLACAK

Bakan Bilgin, asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı konusunda yaptığı açıklamasında “Asgari ücreti dolar bazında 455 doların üzerinde Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine çıkaran düzenlemeyi yaptık. Temmuz ayında da aynısını yapacağız. Aşağı yukarı 500 dolar bazında bir oran olacak.” dedi. Çalışma Bakanı ayrıca tarihsel bir adım atarak geliri vergi dışında bıraktıklarını da söyledi.

Asgari ücretten 1.5 yıldır vergi alınmadığını söyleyen Bakan Bilgin, “Temmuzda reel alım gücünü koruyacak şekilde düzenleyeceğiz. Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek seviyeye çıkaran bir düzenlemeyi ocak ayında yaptık. Temmuzda da aynısını yapacağız. Aşağı yukarı 500 dolar bazında bir oran olacak. Çalışmalarımız hazır.” ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Temmuz ayı yaklaşırken yeni asgari ücreti belirlemek için Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yeniden toplanması bekleniyor. Asgari ücret zammında enflasyon rakamları belirleyici olacak. Beklenti anketlerine göre 6 aylık enflasyon artışının yüzde 20 – 30 arasında olması ve asgari ücrete yüzde 20 zamla net 10 bin 207 TL’ye çıkarılması gündemdeki yerini koruyor.