Sağlık açısından çok faydalı içeriğe sahip olan bal kabağının çekirdeği, özel işlemden geçerek kabak çekirdeği yağı elde ediliyor. Zengin mineral ve vitamin içeriğine sahip olan kabak çekirdeği yağı A, B ve E vitamini sayesinde vücuda çok faydalıdır. Saçı güçleştiren ve cildi onaran kabak çekirdeği yağı daha birçok özelliğiyle güzellik sektöründe sık sık kullanılmaya başlandı.

Kabak çekirdeği içinde potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir gibi madensel elementler bol miktarda bulunuyor. Ayrıca özenle yağ haline getirilen kabak çekirdeğinde B1, E, A ve C vitamini var. Bu özellikleri sayesinde kabak çekirdeği yağı cilt ve saç sağlığını korumada önemli görev üstleniyor.

KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞI FAYDALARI NELERDİR?

Vitamin bakımından zengin olan kabak çekirdeği yağında omega 3 ve omega 6 gibi faydalı yağ özleri bulunur. Selenyum ve çinko mineralleriyle kabak çekirdeği yağı pek çok hastalığın tedavisinde aktif olarak kullanılır. Kabak çekirdeği yağının öne çıkan faydaları arasında şunlar yer alıyor:

·         Amino asit bakımından zengin içeriğiyle stres bozukluğu ve depresyon tedavisinde kullanılır.

·         İdrar kesesi hastalıklarını tedavi eder.

·         Sabahları mide bulantısını geçirir ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

·         Kabızlığa iyi gelir sindirimi kolaylaştırır.

·         Kemikleri güçlendirir ve romatizma hastalıklarının tedavisini destekler.

·         Çocuklarda bağırsak kurdunu düşürür.

·         Damar sertliğine karşı etkili olup kan dolaşımını düzenler.

·         İyi huylu prostat büyümesini önler.

·         Saç dökülmesini önler ve saçları hızlı uzatır.

KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞININ CİLDE FAYDALARI

Hücre zarı bozulmasını önleyen kabak çekirdeği yağı cilt için çok önemli faydalar içerir. Ciltteki kırışıklıklarla savaşan kabak çekirdeği yağı yaşlanmayı geciktirir. Ayrıca göz kenarındaki kaz ayaklarını giderir. Güneş lekelerini çıkarmada etkilidir. Cildin nemli, sağlıklı ve canlı kalmasını sağlar. Kabak çekirdeği yağı saç ve cilde doğrudan masaj yaparak uygulandığında çok faydalıdır.