1 gram altını olanlar için bile Commerzbank’tan dikkat çeken altın tahmini geldi. Avrupa2nın en büyük emlak bankası olarak kabul edilen Commerzbank’ın 2023 yıl sonu altın tahmini belli oldu. Altında yeni rotayı duyuran banka, yatırımcıların temkinli olmasını öneriliyor.

Son dönemde altın fiyatlarında hareketlilik devam ediyor. FED’in gelecek dönemde faiz artırımına son vereceği yönünde beklentiler altında yükseliş sinyallerine neden oldu. Avrupa’nın önde gelen bankalardan Commerzbank ise altının yükseleceği tarihi paylaştı.

ALTIN FİYATLARI NE ZAMAN YÜKSELECEK?

Uzmanlardan son dönemde altın piyasalarında yaşanan gelişmelere yönelik tahminler gelmeye devam ediyor. Yatırımcıların yıl sonuna dikkat etmesi gerektiğini aktaran Commerzbank, yıl sonu için altın tahminini 2.000 doların üstünde açıkladı.

Ons altın fiyatlarının gelecek birkaç ay içinde rekor seviyelere gelmesi yönünde beklentiler ise artmaya devam ediyor. Yurt içinde ise ons altın fiyatlarındaki artış, dolar kurundaki hareketliliklere de bağlı olarak rekor bir artış gösterebileceği ifade ediliyor.

ALTININ KİLOGRAMINDA REKOR ARTIŞ!

Borsa İstanbul Menkul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda (KMKTP) standart altının kilogramının 1 milyon 705 bin TL’ye çıktığını aktardı. Altın piyasalarında en düşük 1mmilyon 666 bin lira, en yüksek 1 milyon 705 bin lira olan standart altıın, bir önceki kapanışa göre yüzde 1,50 oranında artış yakaladı.

ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

2 Eylül Cumartesi itibariyle hafta sonunda ise altın fiyatları önceki kapanış seviyelerinden işlem görüyor. Gram altın 1.667 TL’den işlem görürken, çeyrek altın ise 2 bin 804 TL seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Ons altın tarafında ise hareketlilik devam ediyor. Son dönemdeki düşüşlerin ardından ons altın 1.940 dolar seviyesine ulaştı. Avrupa’nın önde gelen bankalarından Commerzbank ise ons altının 2023 yılı sonunda 2 bin doların üzerine çıkabileceğini öngörüyor. Altın yatırımcısı ise şu anki düşüşleri alım fırsatın olarak değerlendiriyor.  

Editör: Uşak Son Dakika