Seçime sayılı günler kala emeklilerin taban ücretine zam gelmesinin ardından hem memur hem de asgari ücretli için bekleyiş başlamıştı. Emeklilerin taban ücreti 5 bin 500 TL’den 7 bin 500 TL’ye çıkarken; 7 bin 500 TL’nin üzerinde aylık alan emekliler için herhangi bir değişim olmadı. Memurlar için rutin zam süreci devam ederken; yasalara göre yılda bir kez zam alan asgari ücrete ara zam sinyali 2023 yılı için de geldi.

Son yasa değişikliği ile birlikte yılda iki kez değil, bir kez zam almaya başlamış olan asgari ücretliler için geçtiğimiz yıl bir istisna yapılmış ve temmuz ayında ara zam verilmişti. Emekliye gelen taban ücret artışı nedeniyle asgari ücrete bir zam olup olmayacağı da merak edilmeye başlandı. Asgari ücret zammına ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, zam için temmuz ayına işaret etti. Bir kez daha ara zam alacağı kesinleşen asgari ücretli için temmuz maaşını Yeni Asır’dan Faruk Erdem hesapladı. İşte Temmuz 2023 asgari ücret tutarı…

“ENFLASYONUN BELİRLEYİCİ OLMASI BEKLENİYOR”

Geçtiğimiz temmuz ayında zam alan asgari ücret net olarak 5 bin 500 TL’ye çıkmış ve yıllı bazda yüzde 90’a yakın bir zammı görmüştü. Ocak ayında asgari ücretin bir kez daha zam gelmesiyle birlikte, 2023 yılı asgari ücreti 8 bin 506 lira 80 kuruşa net olarak yükseldi. Brütü 10 bin TL’yi aşan asgari ücretin temmuz ayında alacağı zamma ilişkin konuşan Faruk Erdem, şu açıklamayı yaptı:

“Temmuz ayından itibaren yeni asgari ücret uygulanması için Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun Haziran ayında toplanması gerekiyor. Komisyonun yeni asgari ücret için yeni rakam belirlerken en büyük parametresi ise enflasyon olacak. Emekliler ve memurlar yılda iki kez oluşan 6 aylık enflasyona göre artış alıyor. Asgari ücrete yapılan ara zamda da yine enflasyon ölçü olmuştu. Bu yıl da yine Temmuz ayının üçünde açıklanması beklenen 6 aylık enflasyonun belirleyici olması bekleniyor.”

“NET ASGARİ ÜCRET 10.200 TL'YE ÇIKACAK”

Öte yandan Faruk Erdem, asgari ücretliye gelecek olan ara zam sinyalinin verilmesinin ardından hem geçtiğimiz ara zammın hesabını hem de ocak ayındaki yeni yıl zammını baz alarak bir hesap yaptı. Erdem’in hesabında 10 bin 200 TL’yi gören asgari ücretin yeni hali için tahminler ise, şu yönde oldu:

“Ocak ve Şubat enflasyon rakamlarına bakıldığında oranlarda bir gerileme görülüyor. Alınan tedbirler ile enflasyonun daha da düşmesi bekleniyor. Buna göre 6 aylık enflasyonun yüzde 20 ile yüzde 30 arasında gerçekleşmesi de hesaplanabilir. Ancak önümüzdeki 4 aylık enflasyon bunda belirleyici olacak. Geçtiğimiz yıl yapılan yüzde 30'luk asgari ücret ara zammının bin benzeri gerçekleşirse brüt asgari ücret 13.010 TL'ye ulaşacak. Net asgari ücret ise 11.050 TL'ye kadar çıkmış olacak. Artış yüzde 20 olursa bu kez brüt asgari ücret 12.010 TL'ye net asgari ücret ise 10.200 TL'ye çıkacak.”