Peki D vitamini için ne kadar güneşlenmek gerekir?

D vitamini vücutta fonksiyonların çalışmasını sağlayan yağda çözünebilen maddelerden bir tanesidir. Vücutta cildin güneşle teması sonrasında emilir. Türkiye’de güneşli gün sayısı çok olmasına rağmen insanlar bu maddenin eksikliği sıklıkla görülebiliyor. Sağlımız için son derece önemli olan bu maddeyi çoğu insan yeterince alamıyor. Kemik sağlığı için gerekli olan vitamini yeterince alabilmek için yiyeceklerle beraber güneş ışığı da almak gerekiyor.

Nasıl Güneşlenmemiz Gerekir?

Vitamin desteğini almak için günlük olarak güneş ışığına maruz kalmamız gerekiyor. Gerekli desteği almak için 15 dakika güneşlenmemiz yeterlidir. Güneş ışınlarının dik geldiği 11.00 ile 15.00 saatleri vitamin için en etkili saatlerdir. Bu saatlerde kısa süreli güneşlenme yeterli olacaktır. Esmer tene sahip kişilerin sentezi sarışınlara göre daha yavaştır. Bu yüzden daha uzun süre kalmaları gerekir.

D Vitamini Nedir?

Yağda çözünen vitaminlerden bir tanesi olan D vitamini hormonlarında dengelenmesini sağlar. Bu madde bitkisel ve hayvansal olmak üzere iki temel kaynaktan alınır. İnsanların kullanımı için uygun olan ve hayvansal kaynaklı vitamin D3’tür. D3 vitamini cildin güneş ile teması sonucu ortaya çıkar.

D Vitamini Faydaları Nelerdir?

Bu maddenin birçok probleme faydası bulunuyor. Yapılan araştırmalarda vitaminin ne kadar etkin olduğunu bizlere gösteriyor. Vitaminin faydaları arasında;

Kemik Sağlığı

Vitamin kalsiyumun emiliminin yüksek olmasını sağlar. Bu madde olmadığında kalsiyumun emilim oranı düşecektir. Kemik erimesi olarak geçen osteoporoz tedavisine destek amaçlı vitamin desteği alınır.

Bağışıklık Sistemi

Araştırmalara göre bu vitamin türünde yer alan reseptörlerin bağışıklık sistemi hücreleri üzerinde etkisi açıkça belli oluyor.

Kas Sağlığı

Kas gelişimine destek olan bu madde fiziksel gücü de arttırıyor.

Cilt sağlığı

Cilt üzerinde de büyük bir faydası bulunan vitaminin herkes tarafından kullanılması gerekir. Ayrıca akne tedavisinde de bu maddeden yararlanabilirsiniz.

D vitamini eksikliği yaşamamak için günlük dozlara dikkat etmek gerekir. Vitamin eksikliği durumunda ciddi problemler yaşayabilirsiniz.

Editör: Uşak Son Dakika