Özellikle dang virüsü bulaşma sebebi sivrisineklerdir. İnsanların kemikleri kırılır gibi şiddetli bir ağrı yaşarlar. 

Özellikle Amerika, Afrika, Ortadoğu ve Asya’dan dünyanın birçok ülkesinde bu tarz salgınlar yaşanmaktadır. Bu hastalığın belirtilerine farklı şekillerde yaşayabilirsiniz. 

Hastalık Belirtileri 

Özellikle tropikal ve subtropikal bölgelerde endemik olarak görülen şiddetli grip benzeri semptomlarla ortaya çıkan bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu hastalığın 4 ayrı tipi bulunmaktadır bir tipiyle hastalık geçirenler diğer tipleriyle de tekrar hastalık getirebilme riskine sahiptirler. 

Özellikle enfekte olan sivrisineğin ısırmasıyla birlikte bu virüs deriden girer ve kana karışarak ateşin yükselmesinden 24 saat sonra hastaların kanında bol miktarda bulunur. Bu virüs ile enfekte olan her 4 kişiden biri hastalanır. Semptomlar hafif ya da şiddetli olabilir. Eğer şiddetli bir durum söz konusuysa bu hastalık birkaç saat içerisinde hayatı tehdit edebilir ve hastaneye yatmayı gerektirebilir. Ayrıca bu süreçte semptomlar olarak ateş ağrı ve döküntüye neden olan belirtileri de gösterebilir. 

·       Baş ağrısı tipik olarak göz arkasında ağrı 

·       Kas ve eklem ağrıları 

·       Döküntü ve kanama bulguları 

·       Endemik bir bölgeye seyahat öyküsünün yaşanması 

Hastalık Hakkında Detaylar 

Bu hastalık 2 ve 7 gün arasında süren bir ateş ile kendini göstermektedir. Çok kişi bu haftada geçirdikten bir hafta sonra iyileşir. Ateşin düşmesi ile birlikte inatçı bir kusma şiddetli bir karın ağrısı ya da nefes almada zorluk gibi belirtiler gelişebilir. Ayrıca karın ve akciğer zarı boşluklarında sıvı toplanmasıyla sonuçlanacak bir dönem da yaşanabilir. Eğer tedavi ile bu süreç düzeltilmezse dolaşım yetmezliği ve şok ile hasta kaybedilebilir. 

Bu hastalık bir sivrisinek tarafından bulaşır ve sivrisinek göreceli olarak temiz su kaynaklarını tercih% dolayı evlere su basması gibi durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Durgun su kaplarında da dang humması virüsü taşıyan sivrisinek yumurtaları bırakılabilir ve böylelikle buralarda da hastalığın bulaşma ihtimali söz konusu olabilir. 

Editör: Uşak Son Dakika