Türkiye’yi yasa boğan depremlerin ardından bölgede arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Depremzedeler için konaklama ve maddi yardımlar devam ederken bir yandan da bakanlıktan gelecek haberler önem taşıyor. 6 Şubat tarihinde gerçekleşen depremlerin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan önemli bir duyuru geldi.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremler, çevredeki 10 ilde büyük yıkıma neden oldu. Binlerce binanın yıkıldığı ve enkaz altındaki canları kurtarma çalışmalarının devam ettiği günümüzde bakanlıktan gelecek açıklamalar gündem oldu. Deprem kaynaklı can kayıpları devam ederken bölgede OHAL ilan edildi. Milli yas, sınav konularının güncellenmesi, üniversitelerin kapatılması gibi kararlar dışında ödemelerin de öne çıkılması gündeme geldi.

İŞSİZLİK VE ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN?

Türkiye’de pek çok vatandaşın yararlandığı işsizlik ve kısa çalışma ödenekleri, deprem bölgesindeki vatandaşlar için büyük önem taşıyor. Bu süreçte memur maaş ödemelerini erkene çeken hükümet, benzer bir hamleyi bu ödemelerde de yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından alınan karara göre işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ile ilgili tarihte değişiklik oldu. Ödeme tarihinin daha erkene alındığı belirtilirken bu duruma gerekçe olarak deprem bölgesindeki mevcut koşullar öne sürüldü.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI’NDAN ÖDEME AÇIKLAMASI

Son olarak memur maaşlarının deprem bölgesinde daha erkene çekilmesi kararıyla birlikte gözler Çalışma Bakanlığı’ndan gelecek karara çevrilmişti. İşsizlik ve çalışma ödeneğinden yararlanan depremzedeler için ödeme tarihine dair açıklama geldi. Bunun üzerine vatandaşlar işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. İşsizlik ve kısa çalışma ödeneği alan depremzedeler, bu ödemelere daha erken tarihte ulaşacak.

ÖDEMELER 15 ŞUBAT’TA HESAPLARA YATACAK

Deprem bölgesindeki vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik çalışmalar sürüyor. Hükümet ve pek çok sivil toplum örgütü, bu bölgedeki vatandaşlar için kolları sıvadı. Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, depremden etkilenen 10 ilde, işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği ödeme tarihini erkene aldı. Bakanlıktan gelen açıklamaya göre hak sahiplerinin ödemeleri 15 Şubat 2023 tarihinde yapılacak. Bu ödemelerden yararlanan depremzedeler, bu tarihte banka hesaplarından ödeneklerine ulaşabilecek.

Depremin yıkıcı etkisinin neden olduğu yaralar sarılmaya devam ediliyor. Kamu kurumları, depremzedeler için kalacak yer, yemek ve gelir yaratmak için çeşitli yolları kullanıyor. Bu süreçte çok sayıda sivil toplum kuruluşu da sosyal yardımlarla depremzedelere kaynak yaratıyor. Deprem bölgesindekiler adına çok önemli olan nakit akışı için işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemeleri bu hafta hesaplara yatacak. Türkiye genelinde tüm memur aylıkları da 11 Şubat’ta ödemelerini almıştı.

Editör: Uşak Son Dakika