Altıner, konut ve kira fiyatlarında yaşanacak en büyük artışınsa deprem bölgesinde konut yapımına başlandıktan sonra yaşanabileceğini söyledi.

“Depremzedeler batıya doğru göç ediyor”

Deprem bölgesinde evi yıkılan ya da hasar gören vatandaşlar büyük bir barınma krizi yaşıyor. Psikolojik olarak deprem bölgesinde yaşamak istemeyen vatandaşlar batıya doğru hücum etti. Bu da batı illerinde ev kira ve satış bedellerinin patlamasına neden oldu.

Deprem bölgesinden batıya göçü değerlendiren Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Murat Altıner; “Öncelikle 10 ilimizde etkisini gösteren depremler nedeni ile canlarını yitiren vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yaralılarımıza şifa diliyorum.

Hepimizin bildiği gibi deprem bölgesinde bulunan 10 ilimizde binlerce konut enkaz haline geldi veya oturulamaz derecede hasar gördü. Deprem sonrası evsiz kalan vatandaşlarımızda Mersin, Ankara gibi büyük kentlere göç etmeye başladı. Bu göçlerin etkisi ile birçok büyük kentlerde kira ve konut fiyatları anormal bir şekilde arttı.

 Konut fiyatlarında yaşanan fahiş artışlardan dolayı depremzedeler, aralında Uşak’ın da bulunduğu batı kentlerine doğru hücum etmeye başladı. Şu anda Uşak’ta kiralık ev kalmadı desek doğru olur.

Konut ve kira ücretlerinde depremden sonra ilimizde gözle görüş artış olmadı. Ancak 15 gün içerisinde öyle bir artış yaşandı ki; anlamak mümkün değil. 15 gün önce 1 milyon TL olan 2+1 daire bir anda 1 milyon 350 bin TL’ye fırladı” dedi.

“Asıl fiyat patlaması o zaman yaşanacak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deprem bölgesinde bir yılda en az 30 bin konut yapılacağı açıklamasını hatırlatan Altıner, “Asıl sıkıntının o konutların yapımına başlandığında yaşanacağını öngörüyorum.

Sayın Cumhurbaşkanımız, söz verdiğine göre en az 30 bin konutun inşasına hemen başlanacak. Bu da tüm inşaat malzemelerinin deprem bölgesine kaydırılması anlamına geliyor. Bu durumda Uşak ve diğer illerde inşaatları durma noktasına getirebilir.

Kira ve konut satışlarında deyim yerindeyse tam bir fiyat patlaması o zaman yaşanır diye düşünüyorum” ifadesini kullandı.

(SALİH KILINÇ / HABER)

Editör: Uşak Son Dakika