Fit bir görünüme sahip olmak isteyen birçok kişi kilo verme ve sıkılaşma sürecinde çeşitli diyet listelerinden ve egzersiz programlarından destek alır. Uygulanacak olan listelerin ve programların herkes için özel olarak düzenlenmesi gerektiğini sık sık dile getiren uzmanlar aksi takdirde ciddi sağlık problemlerinin tetiklenebileceğini dikkat çekti.

Kişinin metabolizması, hastalık öyküsü ve diğer özellikleri göz önünde bulundurularak düzenlenen diyet ve egzersiz programlarının çok daha sağlıklı bir kilo verme sürecinin oluşmasını sağlayacağını belirten uzmanlar, bazı kişilerin ise tüm uğraşlara rağmen kilo verememekten dert yakındıklarını ifade etti. Bu noktada uygulamada bazı hataların söz konusu olabileceğini ifade eden uzmanlar, o hataları arka arkaya sıraladı.

“YANLIŞ UYGULAMA KİLO BİLE ALDIRIR”

Yoğun diyet ve egzersiz programlarına rağmen bazı kişilerin kilo veremediklerini aksine daha da kilo aldıklarını belirten uzmanlar, bu gibi durumlarda birtakım yanlış uygulamaların söz konusu olduğunu ifade etti. Yalnızca diyet ve egzersizin kilo vermede etkili olmadığını ifade eden uzmanlar, önemli olanın doğru uygulama olduğuna dikkat çekti.

KİLO VERME SÜRECİNDE YAPILAN YANLIŞLAR

Egzersiz yapmanın kilo verme sürecine olumlu katkıda bulunduğunu ifade eden uzmanlar, bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı noktaların olduğunu vurguladı. Egzersizde kaybedilen kalorinin yerinin ‘yeterli’ ölçüde doldurulması gerektiğini ifade eden uzmanlar, egzersiz sonralarında dengele kalori alımının yapılmaması durumunda kilo alınabileceğini belirtti.

Sıvı tüketiminin kilo verme sürecini kolaylaştırdığını ifade eden uzmanlar, yeterli miktarda sıvı tüketmeyen birinin tüm diyet ve egzersiz programlarına rağmen kilo veremeyeceğine dikkat çekti. Sağlıklı bir yaşam ve fit bir görünüm için günde 8- 10 bardak kadar su tüketilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, böylelikle hem sindirim sisteminin düzene gireceğini hem de ödem ve toksinlerin vücuttan atılacağını ifade etti.

Ayrıca sindirim sistemini düzenleyen gıdalar ile protein içerikli besinlerin diyet listelerinde mutlaka yer alması gerektiğini ifade eden uzmanlar, böylelikle hem kas kütlesinin artacağını hem de düzenli bir sindirim sistemi sayesinde hızla kilo verilebileceğini vurguladı.

Editör: Uşak Son Dakika