Cilt yapısı gereği dış dünyanın etkilerinden çok çabuk etkilenebiliyor. Kir, stres ve sigara-alkol gibi kötü alışkanlıklar cildin doğal dengesini bozuyor. Bununla birlikte yaşlanmayla gelen etkiler cildin kısa sürede deforme olmasına yol açabiliyor. Cildinin erken yaşlanmasını istemeyen ve genç görünmeye özen gösterenler doğal yollarla güzelleşeme yöntemlerini araştırıyor. Cilt sağlığı için tercih edilecek besinlerin tüketimi genç görünmek isteyenlere büyük avantajlar sunuyor.

Cildi Gençleştiren Besinler

Cilt sağlığını korumak için düzenli ve dengeli beslenmek gerekiyor. Uzmanlar cildi genç tutmak için brokoli tüketimini tavsiye ediyor. Brokolinin içinde A-E vitaminleri ve çinko bulunur. Lutein bakımından da zengin olan brokoli cildin kurumasına ve kırışmasına neden olan oksditif hasarı önler. Cildin genç ve canlı gözükmesi için düzenli aralıklarla brokoli yemek faydalıdır. Ceviz içeriğindeki omega 3 ve 6 sayesinde cildin elastik yapısını korur. Her gün birkaç adet ceviz yemek cildin sağlığını korumasına yardımcı oluyor.

Genç Görünmek İçin Beslenme Tavsiyesi

Cildi yağlandırdığı iddia edilen ay çekirdeği aslında cilt için çok faydalıdır. Tam bir E vitamini deposu olan ay çekirdeği güneşin zararlı etkilerini önler. UV ışınlar yüzünden deride meydana gelen oksidatif zararı azaltmak için ay çekirdeği tüketilebilir. Düzenli ay çekirdeği yemek cildi daha genç gösterir. Avokado, A, C ve E vitaminleri bakımından zengin olduğu için cilde parlaklık ve ışıltı verir. Ayrıca cildi güneşin zararlı ışınlarından koruduğu için doğal yollarla yaşlanmayı geciktirir. Cildin iç ve dış dokusundaki ihtiyaçları karşılayan avokado sağlık açısından da son derece faydalıdır.

Cilt Sağlığını Koruyan Besinler

Yumurtada bulunan biotin, saç dökülmesini engeller ve tırnakları güçlendirir. Genç görünmeye yardımcı olan bu etkilerinin dışında yumurta cilt sağlığını da iyileştiriyor. Domatesin içinde bulunan beta karoten, cildi dış etkilerin olumsuzluklarına karşı korur. Göz çevresindeki kırışıklıkları önlemenin yollarından biri sık sık domates tüketmektir. Beslenme uzmanlarının tavsiye ettiği bu gıdalar daha sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Son olarak kefir, antioksidan aktivite gösteren bileşenleri sayesinde cildin daha sağlıklı bir hale gelmesine yardımcı olur. Kefir tüketimi özellikle genç ve orta yaşta cildin uzun süre güzel görünmesini sağlayacak etkiler gösterir. Yıllar geçse de sağlıklı, parlak ve genç görünen bir cilde sahip olmak için düzenli ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Ayrıca cilde faydalı besinleri tüketirken bir yandan da sigara, alkol ve stresten uzak durmak gerekir. Bu şekilde uzun yıllar boyunca cildin daha sağlıklı ve genç görünmesi sağlanabilir.

Editör: Uşak Son Dakika