Filyos Gaz İşleme Tesisi Karadeniz Doğalgazı’nın Devreye Alma Töreni’ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeli haberi verdi. Evde, mutfakta ve sıcak su tüketiminde kullanılan doğal gaz 1 yıl süreyle ücretsiz oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu müjdesiyle 1 yıl boyunca ülkenin tamamında konutların doğal gaz tüketiminden ücret alınmayacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ücretsiz doğal gaz hizmetinde bilinmesi gereken tüm detaylar belli oldu. Buna göre 1 ay faturasız doğal gaz dönemi 20 Nisan 2023 tarihinde başladı. 20 Nisan’dan sonra kesilen fatura tutarı sıfır olarak gözükecek. Ancak 20 Nisan’dan önce örneğin 19 Nisan’da fatura kesildiyse abonenin ücretsiz doğal gaz hizmetinden yararlanacağı fatura dönemi 19 Mayıs olacak.

1 YIL BOYUNCA ÜCRETSİZ DOĞAL GAZ

Karadeniz gazı mutfak ve sıcak su kullanımında 1 yıl boyunca ücretsiz olacak. Bu kapsamda vatandaşa 1 yıl boyunca her ay 25 metreküp doğal gaz ücretsiz verilecek. Bir ay içinde 20 metreküp doğal gaz kullanan abonenin kalan 5 metreküp doğal gazı gelecek aya devretmeyecek ve gelecek ayda kullanım hakkı yine 25 metreküp olacak.

DOĞAL GAZ FATURASINDA AYLIK 150 TL İNDİRİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdelediği ücretsiz doğal gaz kullanımında her ay 25 metreküp doğal gaz harcamasından ücret alınmayacak. Bu sayede her ay doğal gaz faturalarına yaklaşık 150 TL indirim yapılmış olacak. Merkezi sistemler ile ilgili merak edilen detaylar da belli oldu.

Merkezi sistem kullanılan konutlarda ilk ay fatura düzenlenmeyecek. Daha sonraki aylarda ücretsiz doğal gaz uygulaması kapsamında site yönetimi faturayı bu ücretsiz kullanıma göre düzenleyecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı Filyos Gaz İşleme Tesisi Karadeniz Doğalgazı’nın Devreye Alma Töreni’nde müjdeli haberi vermiş ve konutlarda doğal gaz kullanımını ücretsiz yaptıklarını duyurmuştu.