Dolar kurunda hareketlilik sürüyor. Cumhurbaşkanlığı seçimini son 6 gün kala kurda görülen hareketlilik yukarı yönlü yükseliş seyrini tetikledi. TL, Dolar karşısında %1'in üzerinde değer kaybı yaşıyor. Sabah saatlerinde ilk kez 20 TL seviyesini aşan Dolar kuru ilerleyen saatlerde 19,9274 TL seviyesine kadar geriledi.

Yatırımcının gözü kulağı piyasa hareketliliğindeydi. Dolar ile alım satım yapanlar, ilk kez yatırım yapacak olanlar veya Dolar kuru ile borcu bulunanlar yaşanan her yeni gelişmeyi yakından takip ediyor.

EURO 5 AY SONRA REKOR TAZELEDİ!

Uzun sürenin ardından Euro yeni bir rekor tazeledi. Henüz Ocak ayında görülen 21 TL seviyesi gün başlangıcında yeni artış ile 22 TL'yi aştı. Sabah saatlerinde Euro 22,2751 TL seviyesinden işlem gördü. Dün hafta kapanışının ardından yeni hafta başlangıcı epey hareketliydi. Kurda görülen dalgalanmanın sebebi de merak edildi.

22 MAYIS PAZARTESİ DOLAR VE EURO KURU!

22 Mayıs Pazartesi sabahı dolar 19,8237 TL'den alıcısını buluyor. Dolar kuru 19,8288 TL'den işlemini gerçekleştiriyor. Önceki kapanışa göre %0,08 artış gözlerden kaçmadı. Dolardaki bu yükseliş altında düşüş ile karşılandı.

Aynı saatlerde Euro kurundaki yükseliş 22 Mayıs sabahına şu rakamlarla yansıdı: Euro %0.17 artış ile 21,4363 TL'den alıcısını buldu. Euro kuru satış fiyatı 21,4509 TL idi.

UZMAN İSİMDEN YÜKSELİŞ SİNYALİ!

Dolar kurunda anlık seyir bu yöndeyken uzmanlar piyasaları nasıl değerlendiriyor? Sabah saatlerinde başlayan bu yükselişin vurgusunu kısa süre önce uzman isim İslam Memiş ifade etmişti. O sözlerinde dolar için kritik uyarı çağrısında bulunarak Amerika'nın Türkiye'ye yönelik itirafından dolayı dolar yükselişi artabilir demişti.

Yakın zamanda gerçekleşecek ikinci seçim turu, Amerika'da yaşanan bankacılık krizi, iflasın eşiğinde olan bankaların borç limitinde yaşadığı problemlerin resesyon riskini tetiklemesi, FED'in açıklayacağım faiz kararı… Küresel piyasalarda yaşanan her yeni gelişme kurda dalgalanmayı tetikliyor. Dünya piyasaları yatırımcı tarafından yakından takip ediliyor.