Küresel enflasyonda yaşanan gerilemeyle birlikte dolar endeksi de gücünü kaybetti. Ancak bu gerilemeye rağmen ülkemizde döviz kurlarında ciddi bir değişim görülmedi. Dolar/TL kurunun 18.80 seviyesi üzerindeki hareketlerini sürdürmeye devam etmesi dikkatlerden kaçmıyor. İç piyasalarda yeni yıldaki rol haritası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından belirlenecek. Yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılacak sunum büyük ilgiyle takip edilecek. Bu sunumda TCMB’nin 2023 yılında dolar/TL fiyat tahmini dışında enflasyon beklentisine dair raporlar paylaşılacak.

2023’ün İlk Enflasyon Raporu Açıklanacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın toplantısı yurt içinde dolar/TL paritesindeki hareketliliği belirleyen en önemli gelişmeler arasında yer alıyor. Dolar/TL son dönemde 18.80 ile 18.85 TL seviyeleri arasında hareket ediyor. Dolar kurunda geçen sene yüzde 40’ın üzerinde primlenme görülürken yüzde 64 oranında yıllık enflasyon ile 2022 defteri kapandı. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yeni yılın ilk enflasyon raporunu sunarak önemli detaylar paylaşacak. Piyasaların gözünü çevirdiği bu toplantı saat 10.30’da gerçekleşecek ve Türkiye’nin 2023 yılındaki ekonomi tahminlerini ortaya çıkaracak.

Küresel Bankaların 2023 Dolar Tahmini 

Yıl başında dolarda görülen direnç ve enflasyon verilerinde yavaşlama Wells Fargo analistlerinin dikkatinden kaçmadı. FED’in yeni yılın ikinci yarısında faiz indirimlerine başlaması halinde dolarda kısmi düşüş gerçekleşecek. Enflasyonun daha fazla gerilemesi ve FED’in güvercin politikaya geçmesi dolarda 2022’deki kazanımların 2023 yılında tersine dönmesine yol açabilir. Analistlere göre Euro ve yen destek bulma ihtimaline sahipken gelişmekte olan ülke paraları da bu dönemde değer kazanabilir.

ING bankasının analistleri çekirdek enflasyonun yavaşlamasıyla ABD konut sektöründen gelen olumsuz verilere dikkat çekti. Uzmanlar ekonomiye güvenin azalması ile uzun süredir bekledikleri 2023 yılı 2. yarıda faiz indirimleri beklentisinin güçlendiğini belirtiyor: “Fed 2. yarıda faiz indirimine başlasa bile Avrupa ve Asya’nın dolar mevduatlarından istikrarlı bir çıkış getirecek yatırım ortamı sağlayacağını öngörmüyoruz. Bu nedenle Euro/Dolar’da 1,05 düzeylerinin üzerinde yükseliş görülmeyeceği görüşündeyiz.”

Dev Bankaların Piyasa Beklentileri

FED’in faiz döngüsünün 2023 baharında zirve yapmasını bekleyen Deutsche Bank analistleri, buna rağmen Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz artırımlarına devam edeceğini kaydetti: “Ancak doların krallığı sona yaklaşıyor olabilir. Zayıf dolar küresel varlık piyasalarını hareketlendirebilir. Euro Bölgesi’nde ve Çin’de büyüme zayıf geçen kış aylarından sonra tekrar hızlanabilir, bu nedenle paritenin 2023 yılını 1,05’le kapatacağını öngörüyoruz.”

Avrupa’nın önde gelen küresel bankalarından Societe Generale ise para piyasalarında 2023 yılında ABD’de yaşanabilecek resesyon riskine dikkat çekti: “Resesyon doları herkesin beklediğinden daha da fazla düşürebilir. Ayrıca Noel Baba yeryüzüne barışı getirebilirse dolardaki düşüş daha da büyük olur. Fed’in U dönüşünü ECB’den daha önce yapması muhtemel, bu da euro için pozitif ve dolar rallisinde sonun başlangıcı anlamına geliyor.”

Editör: Hidayet Kıran