2023-2024 eğitim öğretim yılı destekleme ve yetiştirme kurslarına ilişkin kılavuz hakkında açıklama yapıldı. Peki DYK kurs başvurusu ne zaman?

Destekleme ve Yetiştirme Kursu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından devlet okullarında eğitim görmekte olan öğrenciler için oluşturuldu. Destekleme ve Yetiştirme Kursları için herhangi bir ücret alınmamasının dışında tamamen müfredata göre işleniyor.

Destekleme ve Yetiştirme Kursu, belirli dönemlerde öğrenciler için ekstra destek eğitimi için veriliyor. Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamında öğrenciler, pekiştirme ve geri kaldıkları derslerde açıklarını kapatabiliyor.

DYK kursları başvuru takvimi hakkında açıklama yapıldı. Millî Eğitim Bakanlığınca 2023-2024 eğitim öğretim yılı destekleme ve yetiştirme kurslarına göre hazırlanan kılavuza göre, Bakanlığa bağlı resmi ve özel eğitim kurumlarında öğrenim gören 8, 11 ve 12. sınıf öğrencileri ile diğer eğitim kurumlarından mezun olanlara yönelik destekleme kursları açılıyor.

DYK Başvuruları Başladı Mı?

Bakanlığa bağlı resmî ve özel eğitim kurumlarında öğrenim görecek olan 8, 11 ve 12'nci sınıf öğrencileri ile örgün ve açık öğretim kurumlarından mezun olanlara yönelik programlar 24-28 Ağustos'ta başlıyor. Öğretmen ihtiyaçlarının e-Kurs modülüne girilmesi ile il ve ilçe merkez komisyonunca belirlenen sınavla tamamlanacak.

DYK Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Açılacak kurslara devam eden öğrenci ve kursiyerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Kursların, örgün eğitim müfredatı kapsamında Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri kurumun resmi internet adresinde yayınlayacak. Burada örnek ders planları çerçevesinde yürütülmesi baz alınacak. Planı yayımlanmayan dersler için o derse giren öğretmen tarafından yeni ders planları oluşturulacak. Resmî tatiller ve dini tatillerinde kurs planlaması yapılmaz. Kurslara ait iş takvimi çerçevesinde öğretmen tarafından planlar müdürlük tarafından onaylanacak.

DYK kursları fiziki kapasitesi ve kursiyer potansiyeli yeterli olan resmi ortaokullar üzerinden gerçekleştirilecek. Mezunlara yönelik kursların halk eğitimi merkezlerince açılması gerekiyor. Halk eğitimi merkezinin bulunmadığı ta da bu merkezlerde kursun açılamadığı durumlarda millî eğitim müdürlüklerince yapılacak planlama dâhilinde farklı eğitim kurumlarından yararlanılabilir.  Destekleme ve yetiştirme kurslarına katılmak isteyenler, "https://e-kurs.meb.gov.tr" internet adresini kullanabilir.

Editör: Uşak Son Dakika