Bakan Tekin, eğitim gündemine ilişkin detayları paylaştı. Yusuf Tekin, maarif meselesinin çok daha geniş bir şekilde ele alınması gerektiğini vurguladı. Başkent Öğretmenevinde gerçekleştirilen programda eğitim alanında yapılacak adımları açıkladı.

Resmi ve özel olmak üzere yaklaşık milyonlarca öğrenci eğitim alanında gelişmeleri merak etmeye başladı.

Açık Liselere Geçiş Zorlaşıyor

11. sınıftan 12. sınıfa geçen ortaöğretim öğrencilerinin arasında konuşulan açık liseye kaymalar olmaya başlamıştı. Açık liseye geçmeyle ilgili olarak bir dizi tedbir alınacak. Bu tedbir mevzuat değişiklikleriyle tamamlanacak. Örgün eğitim çağında bulunan bir gencin açık liselere kayıt olarak merdiven altı, izinsiz kurslar üzerinden sınavlara hazırlandığı açıklandı. Bu kurslarla mücadele etmek için 11. sınıftan 12. sınıfa geçen öğrencilerin açık liseye erişim daha zor hale gelecek. Kovid-19 salgını döneminde elektronik ortamda yapılan açık lise sınavları da eski haline dönüştürülecek.

Devamsızlık Ve Sınıf Tekrarı Ne Olacak?

Öğrencilerin devamsızlık konularıyla ilgili de Bakan Tekin açıklama yaptı. Önümüzdeki eğitim öğretim yılı sonunda öğrencilerin af ya da benzeri beklenti içinde olmamaları gerektiği vurgulandı. Devamsızlık ve sınıf tekrarı konusunda ciddi adımlar atacaklarını söyleyen Tekin Cumhuriyet'in 100'üncü yılı dolayısıyla Bakanlığın etkinlik takvimi yapacağını açıkladı.

Yeni dönemde öğretmen yetiştirme süreçlerini hızlandıracaklarını açıklayan Bakan Tekin, bu konuyu birçok alanda revizyona gideceklerini bildirdi.

Özel Okulların Durumu

Bakan Tekin özel okulların servis ve yemek ücretleri gibi konularla ilgili de açıklama yaptı. Yakın zamanda derneklerle görüşmeler yapıldığını açıklayan Tekin ücretlerle ilgili TEFE-TÜFE ilkesini getirildiğini söyledi. Böylece özel okul ve dernekler servis ve yemek ihtiyacıyla ilgili konularda da makul fiyat düzenlemesi oluşturacak. Ayrıca kurumlarında denetimi bakanlık tarafından yapılacak. Bu denetim alanının içerisinde bulunan mevzuatın dışında hareket edemeyecek. Özel okullara karşı ilgili yasal düzenlemeler bulunuyor. Yönetmeliklere uygun şekilde hareket etmeyen okullar idari cezalarla karşı karşıya kalabilecek.

Editör: Uşak Son Dakika