Türkiye’de trafik düzenlemeleri ve kurallarıyla ilgili yeni güncellemeler yapılıyor. İhtiyaçlara göre trafik mevzuatında yapılan değişikliklere bir yenisi daha eklendi. Ehliyet sahibi olan milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren bir duyuru gündeme geldi. Son yapılan mevzuat değişikliği ile birlikte zorunlu trafik sigortası tutarında değişiklik yaşandı.

1 Mayıs 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek uygulama ile trafik sigortası primleri artacak. Fakat bu mevzuattaki kurallara göre kaza yapmayan sürücüler yüzde 50 indirimle bu artıştan daha az etkilenecek. Kaza yapmayan sürücülerin ödeyeceği trafik sigortası primi 3 bin TL olurken, kaza yapan sürücülerin ödeyeceği tutar 17 bin TL olarak belirlendi. Bu değişiklikler sonrası araç sahiplerinin takip etmesi gereken tutarlar belli oldu.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI PRİMLERİNE ZAM

Araç sahiplerinin harcama kalemlerinden biri olan trafik sigortası primlerinde önemli değişiklikler yapılıyor. Zorunlu trafik sigortası ücretleri, sürücülerin kaza yapma veya yapmama durumlarına göre farklılık gösteriyor. En düşük kategori olarak bilinen 0 sınıfında olan çok riskli sürücüler için poliçe fiyatlarına yüzde 200 zam yapılacağı öğrenildi. En yüksek kategori olan 8 sınıfındaki “çok iyi sürücüler” için yüzde 50 indirim uygulaması devam edecek.

1 Mayıs 2023 tarihinden itibaren trafik sigortası primlerine yüzde 5 zam uygulanacak. Mevzuat değişikliğine göre bunun ardından her ay yüzde 2 oranında zam gelecek. Bu değişikliğe göre kaza yapan sürücüler 17 bin TL’ye kadar trafik sigortası primi ödeyecek. Öte yandan kaza yapmamış iyi sürücülerin ödeyeceği zorunlu trafik sigortası primleri ise 3 bin TL civarında olacak.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ NE KADAR?

Türkiye’deki milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren bu değişikler arasında motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ödemeleri de yer aldı. Her yıl 2 kez ödenen MTV için ikinci taksit dönemi yaklaşıyor. 2023 yılında yüzde 61,5 oranında zam gelen MTV ile en düşük ödemeler 219 lira olurken, en yüksek MTYV ödemesi ise 101 bin 152 TL’ye yükseldi.