Devlet tarafından verilen destek ödemesi hanede yaşayan kişi sayısına göre hesaplanır. Doğal gaz ve elektrik yardımı olarak ihtiyaç sahibi ailelere ödenir. 2023 yılı sonrasında destek ödeme oranlarında da artış görüldü. Vatandaşlar yardımlardan yararlanmak için e-Devlet üzerinden başvuru yapabilir.

Elektrik Tüketim Desteği Hakkında

Elektrik tüketimi desteğinden yararlanmak için Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz. Ayrıca kaymakamlıklar üzerinden de müracaat işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Haneler Yardım Tutarı Ne Kadar?

Hane yardım tutarı şu şekilde açıklandı.

·       1-2 kişi 108 TL

·       3 kişi 144 TL

·       4 kişi 180 TL

·       5 kişi 216 TL

Yardım başvuruları T.C. Kimlik numarası üzerinden tamamlanıyor. Ödemeler ile beraber İhtiyaç sahibi vatandaşlara nakit para desteği gerçekleştiriliyor. Soğuk kış günlerinin etkisini göstermeye başlamasıyla beraber faturalarda yükselmeye başladı. Faturasını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahiplerine devlet tarafından destek yapılıyor. Başvuruları e-Devlet kapısı üzerinden birkaç adımda tamamlayabilirsiniz. Bu ödeme yılda iki kez yapılmaktadır.

İhtiyaç sahiplerine binlerce lira para desteği sağlanıyor. Yıl bitmeden başvuruları tamamlamanız gerekiyor. T.C. Kimlik numarasıyla başvuru yapınca gerekli bilgilendirme kurum tarafından yapılacaktır.

Kiracılarda Destek Alıyor

Soğuk havaların etkisini gösterdiği günlerde doğal gaz giderlerinde de artış yaşandı. Yakacak giderlerinin yükselmesi faturalara da yansıdı. İhtiyaç sahibi aileler bu faturaları ödemekte zorluk problem yaşayınca devlet devreye girdi. Bakanlık tarafından doğal gaz desteği yılda iki kez veriliyor.

Yılın son günlerinde doğal gaz yardımı taleplerinde artış yaşandı. Binlerce kişi bu ödemeden yararlanarak faturalarını ödeyebildi. Devlet yardım desteğine günümüzde de devam ediyor. İhtiyaç sahiplerine yeni dönemde binlerce lira yardım yapılıyor.

Evinde kronik hastası bulunan kişilerin doğal gaz desteği daha yüksek oluyor. Yardımdan sadece ihtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanıyor. E-Devlet kapısı üzerinde birkaç dakikada başvuruları yapabilir ve sonuçları öğrenebilirsiniz. Yardım almaya hak kazanan kişilere gerekli bilgilendirme SMS üzerinden yapılacaktır.

Editör: Uşak Son Dakika