Temmuz ayı milyonlarca vatandaşın çalışan çalışmayan yeni bir döneme gireceği zamlı dönemi işaret ediyor. Memur ve emekli için yapılacak ek iyileştirmeler Temmuz ayında maaş farkına yansıyacak. Asgari ücret içinde ara zam yapılarak yeni maaşlar da denge bulunacak.

Memur ve emeklinin daha dolgun bir maaşa ulaşabilmesi için kademeli zam formülü konuşuluyor. Öte yandan asgari ücret içinde refah payı ve enflasyon dikkate alınarak artış yapılacak.

KADEMELİ ARTIŞ İÇİN İLK FORMÜL!

SSK ve Bağ-kur emeklileri 6 aylık enflasyon üzerinden refah payı yansıtılarak zamlı maaşlarını elde edecek. 7.500 TL üzerinde emeklilik maaşı bulunan her vatandaşın kademeli şekilde iyileştirmeden faydalanması mümkün olacak. Bunun için tasarlanan ilk formül 7.500 TL ile 10.000 TL arasında maaş alanlar, 10.000 TL ile 15.000 TL arasında alanlar, 15.000 TL 20.000 TL arasında alanlar ile 20.000 TL ve üzeri aylık alanlar için kademeli şekilde artışı yaşanarak insanlı rakam belli olacak.

SEYYANEN ZAM BEKLENİYOR!

Kademeli artışta seyyanen zam olması bekleniyor. Refah payı ile birlikte kademeli ek zammı aynı anda ya da farklı zamanlarda uygulanması olası gözüküyor. Öte yandan kamu işçileri içinde %45'lik zam farkı Temmuz ayında hesaba yansıyacak. Kulislerde konuşulan ilk formüle göre tüm memurlar için 5.000 TL seyyanen artış yapılacak. Refah payı ile bu rakam %45'e ulaşabilecek.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 22 BİN TL!

Yapılan son iyileştirme ile beraber toplu sözleşme kapsamında %6'lık zam ile ilk 6 aylık enflasyon üzerinden fark yansıyacak. Memur için yapılan açıklama doğrultusunda en düşük maaş tutarı yapılan en düşük iyileştirme ile 22 bin TL'ye yükseliyor. Refah payı ile bu rakam daha da artacak. Memur için yapılan bu iyileştirme memur emeklisi için de geçerli olacak.