Rusya ile Ukrayna Savaşı’nın başlamasının ardından tepetaklak gelen altın, 2022 yılının sonuna doğru toparlamış, bir yılda yatırımcısına yüzde 40 oranında kazanç getirmişti. Ancak altındaki bu kazanç, geçtiğimiz aylarda hızlı silinmiş ve altın eski seviyelerine geri dönmüştü. ABD’de başlayan bankacılık krizinden olumlu etki alan altına yatırım ve talep arttı. Bu da altın fiyatlarını artırırken; altın alacakların ise, daha uygun seçenekler aramaya başlamasına neden oldu.

Uzunca bir süre sonra rekor seviyesi 2.000 doları gören ons altın, dün yeniden 1.963 dolara kadar gerilerken, 1.250 TL’yi gören gram altın ise 1.200 TL bandına kadar yeniden dönüştü. Amerikan Merkez Bankası FED’in alacağı faiz kararı merakla beklenirken, faiz kararına ilişkin ING analistleri; altının geleceğine ve ucuz altın alınabilecek olan yer ve yöntemlere ilişkin ise Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş konuştu. Peki en ucuz altın nereden alınır? İşte İslam Memiş’in tavsiyeleri…

ING: ALTIN FİYATI İÇİN DESTEKLEYİCİ OLACAKTIR

ING’den altın piyasalarına ilişkin yeni tahminler geldi. Sarı metalin yani altının, yılın ikinci yarısında ciddi bir güçlenme yaşayacağını, dördüncü çeyreğinde ise ons bazda 2.000 dolara kadar ulaşacağına dair öngörüleri bulunan ING analistleri, Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz politikasına ilişkin de tahminlerde bulundu. Bu yılın sonlarına doğru faiz indirimlerine başlanabileceğini tahmin eden ING analistleri, son değerlendirmelerinde şunları söyledi:

“Fed politikasının orta vadede altın için anahtar olması muhtemel. Mayıs ayında, Fed fon aralığını yüzde 5-5,25’te bırakacak olan 25 baz puanlık son bir artış öngörüyoruz. Faiz indirimleri muhtemelen 2023’ün 2. yarısının teması olacak. Fed’in dördüncü çeyrekte faiz oranını 75 baz puan indireceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca, reel getirilerin yılın ilerleyen zamanlarında daha düşük politika faizlerini takip etmesini bekliyoruz. Bu da altın fiyatı için destekleyici olacaktır.”

İSLAM MEMİŞ: EK MASRAF SÖZ KONUSU OLMUYOR

Öte yandan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise, piyasalar ile ekranlarda farklı olan altını en ucuza alma yöntemlerine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Sertifikalı altın alımında herhangi bir ek komisyon olmadığını bildiren Memiş, “Kullanışlı bir yatırım aracı olarak görülen sertifikalı altın alım satım işlemlerinde komisyon ödeme gibi ek masraf söz konusu olmuyor. Yüzde sıfır stopaj fırsatı sunmasının yanı sıra kolay saklanabilir ve kullanıcı dostu özelliği ile uzmanlar tarafından öneriliyor” diye konuştu. Arından altının saf halinin de alınabileceğini bildiren Memiş, “Altın madenden çıkarıldığında saf hali ile satışa sunulabiliyor. Som altın henüz işlenmemiş hali ile çok daha ucuz bir fiyata alınabiliyor. Ancak bu şekilde almak için kilo ile satın almanız gerekir. Som altın satın aldıktan sonra kuyumcularla anlaşarak bunları işleyebilir ve kar elde edebilirsiniz” dedi. Memiş son olarak, toptan altın alımına ilişkin şunları söyledi:

“Öte yandan İstanbul Kapalıçarşı, İstanbul Harem, Altın madenciliği yapan şirketlerden som altın ve İnternet e-ticaret sitelerinden toptan altın alınabiliyor. Bu gibi alımlarda altının miktarına göre indirimli fiyatlar uygulanabiliyor. İran’dan gelen ucuz altınlar için Van ilin de tercih seçenekleri arasında yer alıyor. Hurda altın diğerlerine göre çok daha uyguna satın alınabilen bir tür. Bunun nedeni ise henüz işçiliğin uygulanmamış olması. Vatandaşların kuyumculara sattıkları altın hurda fiyatından satın alınarak atölyelerde yeniden işlenir.”