İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansına göre dünyayı yeni bir virüs tehdit ediyor. Eris, ülke genelinde yaygınlaşmaya devam ediyor. Bu yeni varyant kötü hava koşulları ve bağışıklığın zayıflamasıyla beraber çok konuşuluyor. Dünya Sağlık Örgütü de bu hastalığa EG.5.1 kodunu verdi.

Vakalarda görülen artış nedeniyle hastalık daha da merak edildi. Uzmanlar özellikle kötü hava şartlarının bu artışlarda büyük rolü olduğunu söylüyor. Kötü havalar nedeniyle insanların kapalı mekanları tercih ettiği söyleyen uzmanlarda bu dönemlerde hastalığın daha da ilerlediğini açıkladı. İnsanlar arasında kapalı alan etkinliklerindeki artışın insanların daha kolay virüse yakalandığını gösteriyor. Birçok kişi bu hastalık karşısında savunmasız hale geliyor. Sinema salonlarının her geçen gün daha da fazla kişiye ev sahipliği yapması hastalığın ilerlemesini de tetikliyor.

Eris Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Eris virüsü belirtileri nelerdir? Eris virüsünün ana semptomları değişiklik göstermektedir. Bu semptomlar genel olarak Omicron varyantına benzemektedir. Varyantın genel belirtileri şu şekildedir;

·       Boğaz ağrısı,

·       Kuru öksürük,

·       Baş ağrısı,

·       Burun akması,

·       Burun tıkanıklığı,

·       Hapşırma,

·       Boğuk ses,

·       Kas ağrıları,

·       Kokuda azalma.

Uzmanlar varyantın özellikle belirli alanlarda kendisini gösterdiğini açıklıyor. Kış aylarında varyantın daha da büyüyeceği düşünülüyor. Bununla beraber varyantın etkisinin korkulduğu kadar çarpıcı olmayacağı düşünülüyor. Ortaya çıkan yeni vakaların ülkeyi nasıl etkileyeceği henüz tam olarak bilinmiyor.

Eris Virüsü Türkiye’de Görüldü Mü?

Eris varyantının Türkiye'de görülüp görülmediğine dair resmi bir açıklama gelmedi. Uzmanlar kötü havanın bu konuda çok büyük bir rolü olduğunu düşünüyor. Kötü havalar nedeniyle insanlar sinema salonları gibi kapalı alanları tercih ediyor. İnsanlar açık etkinliklere katılmak yerine günümüzde daha fazla kapalı alan etkinliklere katılıyor. Bu durum insanları virüse yakalanmaya karşı savunmasız hale getiriyor. Kış aylarında hastalığa karşı bağışıklığın azalması ve Covid-19 aşılarının üzerinden zaman geçmesi de vakalardaki artışa neden oluyor.

Editör: Uşak Son Dakika