En lezzetli reçel çeşitleri arasında yer alan ham incir reçeli, tatlı veya tuzlu yemeklerin yanında kullanılabilen bir aromaya sahiptir. Ham incir reçeli yaparken kullanacağınız malzemelerin kalitesi sonucu etkiler. Bu yüzden en kaliteli malzemeleri seçerek evde ham incir reçeli hazırlamanız tavsiye edilir.

İncir seçiminin çok önemli olduğu ham incir reçeli malzemelerinde bazı kriterlere dikkat etmek gerekir. Ham incir reçeli yapmak için taze ham incirleri seçmeniz önemlidir. Bunun dışında ham incir reçeli yaparken ihtiyacınız olan malzemeler 1 kg ham incir, 1 kg toz şeker, 2 adet limonun suyu, 1 çay kaşığı tuz ve 1.5 su bardağı sudur.

HAM İNCİR REÇELİ TARİFİ

Evde ham incir reçeli yapmak için taze incirleri seçtikten sonra reçelin kıvamlı olması için reçel suyunu çekene kadar pişirmek gerekir. Ham incir reçelinin yapılışı için şu tarifi sırasıyla uygulamak yeterli olacaktır:

·         İncirleri yıkayıp saplarını kesin.

·         İncirlerin kabuklarını soyup ortadan ikiye bölün.

·         Derin bir tencereye incirleri dizin ve üzerine toz şeker serpin.

·         Limon suyunu tencereye ekleyip ve karıştırmaya başlayın.

·         Tencereyi kısık ateşte, arada bir karıştırarak yaklaşık 1 saat pişirin.

EVDE HAM İNCİR REÇELİ YAPILIŞI

Tadına doyum olmayan ham inciri pişirirken dikkat edilmesi gereken bazı tüyolar vardır. Reçelin lezzetli olması için ham incirlerin kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Ham incir reçelini 1 saat kadar pişirdikten sonra şu aşamalara geçebilirsiniz:

·         1.5 su bardağı suyu tencereye ekleyip tekrar karıştırın.

·         Reçeli kısık ateşte yaklaşık 2 saat daha pişirin. (Toplam 3 saat ocakta kalmalı)

·         Pişen reçeli ocaktan alın ve soğumaya bırakın.

·         Soğuyan reçeli uygun kavanozlara boşaltın ve buzdolabında saklayın.