Türkiye’de uzun süredir tartışma konusu olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu nihayet çözüme kavuşturuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023 yılına girilmesiyle birlikte EYT konusunda da düzenlemenin tamamlandığını duyurmuştu. Bunun ardından yaklaşık 2 buçuk milyon kişiyi emekli edecek kanunun Meclis’ten geçmesi bekleniyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı’nın tamamladığı EYT teklifi Meclis’te onaylanacak. Bu süreçte EYT’lileri üzen bir haber gündeme geldi.

Emekli Maaşı Promosyon Ödemeleri Netleşti

EYT düzenlemesiyle emeklilik hayali kuranlara bankalardan kötü haber geldi. Geçen yılın son aylarında emekli promosyon kampanyalarıyla adından söz ettiren bankaların yeni dönemde ne yapacağı merak ediliyordu. EYT kapsamında 2 buçuk milyon yeni emekliyi müşterisi yapmak isteyen özel bankalar promosyon kampanyalarını hazırlamaya başladı. Bu süreçte EYT’liler bankalardan 25 bin TL’ye kadar ulaşan emekli promosyon kampanyaları bekliyordu. Ancak özel bankalarda EYT emeklileri için promosyon ödemelerinin en fazla 15 bin TL civarında olacağı belirtildi.

EYT düzenlemesi için milletvekillerinin imzaları toplanmaya başladı. EYT kapsamında emeklilerin maaş takvimleri netleşirken heyecan giderek artıyor. Bu süreçte özel bankalar da boş durmayıp yeni müşteriler kazanmak için emekli promosyon kampanyaları hazırlıyor. Son dönemde EYT’lilere emekli maaş promosyonu olarak 25 bin liraya kadar nakit ödeme yapılacağı iddia edilmişti. Ancak bankacılık sektöründen gelen son haberler EYT’lilerin bu beklentisini suya düşürdü.

20-25 Bin TL Promosyon Bekleniyordu

İlk etapta 2 buçuk milyon kişiyi emekli yapacak EYT düzenlemesinin Meclis’te onaylanması bekleniyor. Bu süreçte vatandaşlar şimdiden bankalardan alacakları nakit emekli promosyon miktarına odaklandı. Özel bankalar yeni müşterileri kaçırmamak için promosyon kampanyalarında kıyasıya bir rekabete girecek. Promosyon yarışı geçen yaz emeklilerin en çok konuştuğu konulardan biri haline gelmişti. Rekabette öne çıkmak isteyen bankalar, emekli maaşını taşıyan müşterilere 10 bin TL’ye kadar promosyon vermişti. EYT düzenlemesiyle birlikte sosyal medyada konuşulan promosyon rakamları ise bu yıl 20-25 bin TL seviyelerine kadar çıkmıştı.

Emekli Promosyonuna 15 Bin TL Sınırı

Emekli maaşını kamu bankaları yerine özel bankalardan almak isteyenler hangi bankanın emeklilere ne kadar promosyon ödeyeceğini merak ediyor. Yaz döneminde olduğu gibi kışın da kamu bankalarının promosyon yarışı içine dahil olması beklenmiyor. Fakat özel bankalar şimdiden promosyon tarifelerini hazırlamaya başladı. EYT kapsamında emekli olan yeni müşterilere maaşları oranında 7 bin 500 TL ile 15 bin TL arasında değişen tutarlarda promosyon verilecek. EYT’lilerin hayallerini yıkan ve imzaya açılan düzenlemenin gelecek hafta komisyona gelip onaylanması bekleniyor.

Editör: Uşak Son Dakika