FAST limiti ne kadar oldu? FAST işlem limiti ile ilgili açıklama yakın zamanda Merkez Bankası’ndan geldi.

2023 FAST işlem limiti ile ilgili son dakika açıklaması bulunuyor. 14 Şubat 2023 tarihi sonrasında güncellenen limit üzerinden işlemlerinize devam edebilirsiniz. Kullanıcıların farklı bankalardaki hesapları üzerinden günün her saati, hızlı ve kolay şekilde para transferi yapabildiği FAST işleminde limitler 20.000 TL’ye kadar yükseltildi. Bu limitler dahilinde istediğiniz anda transfer yapabilirsiniz.

Fast Nedir?

Eski dönemlerde farklı bankalar arasında transfer yapmak isteyen kişiler mesai saatleri dışında işlem gerçekleştiremiyordu. Para transferinin tamamlanması bir sonraki işlem gününü bekliyordu. Bu durum da oldukça uzun sürebiliyordu. Bu sorunun ortadan kaldırmak için FAST devreye alındı. FAST’ın işlem limiti dahiline saat ya da gün fark etmeden farklı bankalar arası transfer işlemleri yapılabiliyor.

Banka müşterisi kişisel bilgilerini sistem üzerinde bir defaya mahsus eşleştiriyor. Para transferlerinde IBAN numarası yerine karşı tarafın telefon numarası da yeterli olabiliyor.

Fast Limiti Ne Kadar?

FAST Sisteminde işlem üst limiti 20.000 TL’ye çıkarıldı. Bu limitler dahilinde özgür bir şekilde transfer işlemlerini yapabilirsiniz. Uygulama özellikle likidite yönetimlerine yardımcı olmak amacıyla belirli limitler üzerinden destek veriyor. Böylece dolandırıcılık girişimleri de kolayca takip edilebiliyor. Şu anda 20.000 TL olan üst işlem limitinin gelecek yıl daha da arttırılacağı düşünülüyor. Limitlerin günümüzde yüksek olması birçok kişinin de transfer alanında elinin rahatlamasını sağlıyor.

EFT İle Fast Arasındaki Fark Nedir?

EFT sistemi üzerinde bankalardaki hesaplar arasında para transferleri kısa sürede tamamlansa bile karşı taraf parayı ne yazık ki hemen kullanamıyor. Bankalar gönderilen parayı alıcının hesabında kullanılır duruma getirmesi için bir süre bekliyor. Bu yüzden ödemelerin hesaplara yansıması oldukça uzun sürüyor. Bununla beraber EFT Sistemi sadece mesai saatleri içerisinde yapılabiliyor.

EFT işlemi sonrasında alıcı ve gönderene bildirim yapılması zorunluluğu da yer almıyor. FAST sisteminde ise bildirim zorunluluğu bulunuyor. Ayrıca hesaplar arası transfer anında tamamlanıyor.

Editör: Uşak Son Dakika