Genç veya yaşlı fark etmeksizin her insanda görülebilecek sağlık sorunları arasında demir eksikliği yer alıyor. Genellikle vücutta halsizlik, dikkat dağınıklığı, sürekli yorgunluk ve baş ağrısı gibi şikayetler yaratan demir eksiliğine karşı dengeli beslenmek önem taşıyor. Ancak beslenme uzmanları demir eksikliğini gidermek için tüketilen gıdalarda bilinçli bir şekilde tüketim konusunda uyarıyor. Demir oranı yüksek olan gıdalar, sağlıklı ve faydalı olsa da bunların yanlış tüketimi ciddi sağlık sorunları yaratıyor.

Demir Eksikliğinde Ispanak Tüketimi

Vücut için gerekli minerallerden demirin, dengeli ve belirli oranda alınması gerekiyor. Çünkü normalden ve ihtiyaçtan fazla olacak şekilde alınan demir vücutta ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Demir zehirlenmesi olarak bilinen bu orun kap kası, damar sistemi, beyin ve karaciğerde hasara neden olabiliyor. Demir oranı en yüksek gıdalar denince akla ilk gelen kırmızı et ve ıspanak oluyor.

Beslenme uzmanları da genç veya yaşlı demeden demir eksikliği olan kişilere bol bol ıspanak yemesini tavsiye ediyor. Ancak bu gıdaları tüketirken demir takviyesi riskine ve ıspanak zehirlenmesine karşı dikkat etmek gerekiyor. Uzmanlar demir içeriği bol olan gıdalar ile birlikte C vitamini alınmaması gerektiğini hatırlatıyor. Bu sayede vücuda aşırı demir alımına bağlı sağlık sorunu riskleri azaltılmış oluyor.

Ispanak Zehirlenmesi Nedir?

Demir eksikliği olanlara sık sık yemesi tavsiye edilen ıspanak bilinçli tüketilmesi gereken bir bitki. Toprakta yetişen bitkinin hatalı tüketiminde sağlık açısından olumsuz durumlar yaşanabilir. Örnek olarak ıspanak iyi bir şekilde yıkanmadan yenirse, bitkinin yapraklarında bulunan E.coli adı verilen bakteri insan vücuduna karışmış oluyor. Bitkinin yapraklarına su veya topraktan geçen bu bakteri insanın sindirim sistemini harap ediyor.

Ispanak zehirlenmesi olarak da bilinen bu durum kişide bulantı, kusma ve ciddi bağırsak sorunlarına davetiye çıkarıyor. Bu yüzden ıspanak başta olmak üzere toprakta yetişen diğer tüm yeşil yapraklı sebzeleri iyice yıkanması tavsiye ediliyor. Bununla birlikte ıspanak sadece iyi yıkanmadığında değil doğru koşullarda saklanmadığı zaman da zehirliyor. Ispanağı taze tüketmemek de besin zehirlenmesi riski taşıyor.

Ispanak Nasıl Tüketilmeli?

Ispanaklara dokunmadan önce ellerinizi 20 saniye boyunca bol suyla yıkayın. Ispanaktaki çürük görünen hasarlı yaprakları ve yabani otları ayıklayın. Bir miktar sirkeli su içinde beklettiğiniz ıspanağı hemen yemeyecekseniz buzdolabına koyarken iyice kuruduğundan emin olun. Ispanak yemeğini yaz ve bahar aylarında bir saatten fazla, sonbahar ve kış aylarında ise 2 saatten fazla dışarıda tutmayın. Kalan yemeğinizi yedikten hemen sonra buzdolabına kaldırın. Ispanak yemeğini mümkün olduğunca hızlı tüketmeye özen gösterin ve buzdolabında olsa bile 2 günden fazla bekletmeyin.

Editör: Uşak Son Dakika