Bir süredir merak ile beklenen Amerikan Merkez Bankası FED’in toplantısı sona erdi. Toplantının ardından faiz kararını duyuran FED, bir kez daha faiz artırımı diyerek, politika faizini tüm dönemlerin en üst seviyesine çıkardı. 25 baz puan artışa giden FED’in küresel piyasalarda, bilhassa da petrol piyasalarında nasıl bir etki yaratacağı merak ediliyordu ki; petrol tahminleri, FED’in kararının hemen ardından revize edilmeye başlandı.

Brent tipi petrolün varil fiyatı ile ham petrolün varil fiyatı, bir süredir tüm dünyanın tartıştığı alanlardan biri oldu. Çin üzerinden bir senaryo kuran, dünyaca ünlü danışmanlık şirketi Wood Mackenzie ise, FED’in faiz kararının ardından petrol piyasalarına ilişkin tahminlerini güncelledi. Rakamlarda değişikliğe giden Wood Mackenzie, Çin’de COVID-19 tedbirlerinin gevşetildiğine de dikkat çekti. İşte petrol piyasalarında son durum…

ÇİN, PETROL TALEBİNİ ARTIRACAK

FED’in kararının ardından brent tipi petrolde aşağı yönlü bir hareketlilik başladı. Güne 74,80 dolardan başlayan brentin düşüşü devam ederken; Wood Mackenzie, yeni senaryosunu açıkladı. Küresel petrol talebinde bu yıl gerçekleşmesi beklenen artışın yaklaşık yüzde 40’ının Çin’den geleceğini bildiren Wood Mackenzie, Çin ekonomisinin COVID salgınını kontrol altına alma stratejisinin kaldırılmasının ardından hızla büyüyeceğini kaydetti. Öyle ki, Wood Mackenzie, Çin için bu yıl yüzde 5,5 büyüme rakamı verdi. Bu yıl gerçekleşmesi beklenen küresel petrol talebin 2,6 milyon varil/günlük artışla 1 milyon varil/günlük bölümüne eşit olacağını bildiren Wood Mackenzie, Çinin bu yıl yüzde 7 büyümesi halinde ihtiyacın 400 bin varil/gün daha artacağını öngörüleri arasına ekledi.

ÇİN’İN TALEBİ FİYATI ETKİLEYECEK

Brent tipi petrol gibi ham petrolde de düşüş başladı. 70 dolar bandını bugün itibariyle geride bırakan ham petrol, güne 69,15 dolardan başladı. Wood Mackenzie ise, brent petroldeki ortalama fiyatın; 2022 yılındaki yakalanan 99 dolar/varilin altında kalacağını açıkladı. Rakam olarak 89,40 dolar/varil tahminde bulunan Wood Mackenzie, Çin’in yüzde 7 büyüdüğü senaryonun gerçekleşmesi halinde ise, bu rakamın üzerine artı 5 dolar/varil daha koymak gerektiğini bildirdi.