Finans dünyasının yakından takip ettiği yayın organlarından Forbes, başarılı iş kadınlarını sıralamaya devam ediyor. Forbes, son olarak “50 Over 50” isimli listesiyle ekonomi basınında gündem oldu. Bu liste, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’da 50 yaşını geçmiş en başarılı kadınları sıralıyor. Geçen sene başlatılan sıralamada yeni güncellenen listede Türkiye’den iki isim bulunması epey dikkat çekti. Gülden Türktan ve Gamze Cizreli Forbes listesinde yer alarak dünyanın iş dünyası, siyaset ve sivil toplum alanlarında başarılı kadınlar olarak gösterildi.

Gülden Türktan Kimdir?

Forbes dergisinin Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’yu kapsayan kategoride en başarılı iş kadınlarından biri olarak gösterdiği Gülden Türktan’ın mesleği merak konusu oldu. Gülden Türktan, 17 Ocak 1958 yılında dünyaya geldi. Annesi, Malatya doğumlu Türkolog Prof. Dr. Vecihe Hatiboğlu, babası ise Bursa doğumlu Orhan Hatiboğlu’dur. Gülden Türktan, Türkiye’nin en iyi eğitim kurumları olarak gösterilen Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi dışında New York Üniversitesi ve Marmara Üniversite’sinde lisans, yüksek lisans ve doktora çalışmaları yaptı. Gülden Türktan’ın MBA derecesi ve doktorası vardır. Kariyerinde bir dönem New York Üniversitesi’nde araştırma görevlisi ve eğitmen olarak çalışmıştır.

Gülden Türktan’ın Mesleği Ne?

En başarılı iş kadınlarından biri olarak gösterilen Gülden Türktan, 1988 ile 2008 yılları arasında Asea Brown Boveri – ABB’de üst düzey görevlerde çalıştı. Asea Brown Beoveri - ABB, dünyanın en saygın şirketlerinden biri olarak İsviçre-İsveç ortaklığında elektrik mühendislik sektöründe hizmet veriyor. Aynı zamanda bu şirkette yönetim kurulu üyesi, yönetim kurulu başkan yardımcısı ve ülke müdür vekili olarak çalıştı. Gülden Türktan, dünyaca ünlü bu şirketin yönetim kurullarında görev yapan tek kadın üye olma unvanına sahiptir.

Gülden Türktan Ne İş Yapıyor?

Gülden Türktan, kariyerinde W20 – Kadın grubunun kurucu başkanlığı da vardır. W20 Dünya Kurucu Komite Başkanı olarak görev almasının ardından G20 ülkeleri için toplumsal cinsiyet eşitliği açısından sürdürülebilir ekonomik büyümeyi amaçlayan çalışmalar yaptı. Bu kapsamda G20 ülkeleri ve iş dünyasına kadın katılımını sağlamayı hedefleyen W20 tebliğinin hazırlanma sürecini yönetti.

2002 yılında KAGİDER kurucuları arasında yer alan Gülden Türktan, 2011 yılına kadar KAGİDER yönetim kurulunda görev aldı. Birleşmiş Milletler, Birleşik Krallık Wesminster Parlamentosu ve Lordlar Kamarasında konuşmalar yaptı. Avrupa Birliği Parlamentosunda görüşleriyle çeşitli projelere katkıda bulundu. Gülden Türktan son olarak Sabancı Üniversitesi tarafından kurulan %30 Kulübü Türkiye bölümünün yönlendirme komitesi üyesi olarak görev ypamaktadır. Gülden Türktan, Avea’nın eski yöneticilerinden Cüneyt Türktan ile evlidir.

Editör: Hidayet Kıran