Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından müjdeli haber verildi. Yıllardır aşılamayan site aidatı problemi artık vatandaşın lehine sonuçlandı. Bakan Kurum tarafından paylaşılan bilgiye göre site yönetimleri %18'lik KDV ödemesinden muaf tutulacak.

ÇİFTE MÜJDE!

Bakan Kurum tarafından paylaşılan habere daha detaylı şekilde yer verildi. Yeni dönemde tesis yöneticileri Federasyon Başkanı Yahya Sağır tarafından paylaşılan habere göre artık site ve apartmanlarda dışarıdan sağlanan tüm hizmetler %18 KDV'den muaf olacak. Bununla birlikte aidatlarda %18'lik düşüş sağlanmış olunacak.

"ÖNERİLERİMİZİ İLETTİK!"

Bakan Sağır konuyla ilgili daha önceden böyle bir talepleri olduğunu ve çalışma üzerinde olduklarını ifade etti. Meclise ve bakanlığa kat malikleri ile ilgili Site Yönetim şikayetlerini ilgilendiren sorunların çözümüne yönelik önerilerimizi ilettik, diyerek bu seviyelere gelindiğini ifade etti.

Sitelerde oluşan güvenlik zafiyetleri ve bazı kesimlerin yönetimleri ele geçirmesi gibi konularda gündeme getirildi. Oluşturulan rapor içerisinde 300 farklı bağımsız bölüm ve üstü tüm konutlar için özel güvenlik şartı getirilmesine işaret edildi. Konu ile ilgili bu çalışmaların da sürdürüldüğü bildirildi. Peki bundan sonra neler olacak?

YENİ DÜZENLEMENİN FAYDASI NE OLACAK?

Yapılan yeni düzenleme ile birlikte KDV muafiyeti sayesinde site aidatları kalıcı şekilde indirimli hale gelecek. İlerleyen süreçte devam eden çalışmalar ile birlikte yönetim hizmeti veren firma ve site yönetimleri denetim ile başa gelebilecek. Bu sayede art niyetli ve kötü düşünceli kişilerin yönetime geçmesi engellenmiş olunacak.

BELGE İLE SİTE YÖNETİCİSİ OLUNACAK!

Site yönetimine talip olan kişilerin ya da tesis yönetim firması açmak isteyen kişiler yeni dönemde talepleri oldukları anda Mesleki Yeterlilik ve Sicil Kaydı Belgesi istenerek ancak başvurusu kabul edilecek.

Hizmette kaliteyi arttırabilmek adına alınan bu önlemler kat maliklerinin yaşadığı sıkıntıların da önüne geçebilmeyi sağlayacak.