Çok çeşitli modelleri aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine hem nakdi hem de ayni yardımlarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, toplu sözleşme zamlarının belli olmasının ardından uzmanlar tarafından yeni hesaplara tabi tutuldu. Geçtiğimiz haftalarda hakem heyeti tarafından açıklanmış olan 2024- 2025 memur ve memur emeklisi toplu sözleşme zamlarının ardından harekete geçen uzmanlar, memur katsayısına göre hesaplanan yardım tutarlarını ele aldı.

Bakanlık bünyesinde başvurulara açık olan yardım modelleri aracılığı ile eğitimden sağlığa kadar pek çok farklı kategori altında milyonlarca vatandaşa düzenli olarak destek verilmeye devam edilirken zam oranlarının netlik kazanması yeni hesapların yapılmasına aracılık etti. Bu kapsamda memur maaş katsayısına göre hesaplanan yardım modellerinden olan evde bakım desteği ile ilgili de birtakım açıklamalarda bulunan uzmanlar, yeni dönem destek tutarını duyurdu. Peki, evde bakım desteği ne kadar olacak? Evde bakım desteğin kimler, nasıl yararlanabilir?

EVDE BAKIM DESTEĞİ İÇİN YENİ HESAP

Memur maaşı katsayısına göre hesaplanan yardımlar arasında yer alan evde bakım desteği, yeni bir gelişme ile gündeme geldi. Toplu sözleşme zammının açıklanmasının ardından harekete geçen uzmanlar, her ay yaklaşık 600 bin kişiye yapılan ödemelerde değişikliğe gidileceğini ve ocak ayı itibari ile yardım tutarının artacağını ifade etti. Uzmanlar tarafından yapılan hesaplara göre evde bakım desteği yeni zam ile birlikte 5 bin 98 TL’den 7 bin 620 TL’ye yükselecek, böylelikle senelik toplam destek tutarı 91 bin 440 TL’ye ulaşmış olacak.

EVDE BAKIM DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Evde bakım desteği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından finanse edilen yardımlar arasında yer alır. Söz konusu yardımın amacı engelli vatandaşların yaşadıkları sosyal çevreden kopmadan bakım ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Bu kapsamda ilgili ihtiyaçlar aile bireyleri tarafından karşılanabilir ve bu hizmet karşılığında o bireylere bakanlık tarafından düzenli olarak ödeme yapılır. Hasta ile bakımını üstlenen kişi arasında kan bağının olması gerekiyor. Bu şartı sağlayan ve kişi başına düşen aylık ortalama geliri asgari ücretin 3’te 1’inden az olan herkes, bakanlıktan bu yardımı talep edebiliyor.

Editör: Uşak Son Dakika