Evinizde servet taşıyor olabilirsiniz. Elektronik eşyalar içerisinde bulunan o parçalar hurdacıların gündeminde. Uzun zamandır kullanılan, ömrü tükendiği için elden çıkarılmak istenen, bozulduğu düşünülen o cihazları asla çöpe atmayın. Akla gelmeyecek bedeller ile yeniden satışa sunulabilir.

Cep telefonu ya da laptop bir üst sürümünü alabilmek için elden çıkarmak istiyor olabilirsiniz. Unutulan bir şey var. Dikkat edilmeyen, geri dönüşüme gönderilen ve gözden çıkarılan o cihazlar aslında içerisinde servet taşıyor.

EK KAZANÇ KAPISI OLUŞTU!

Birleşmiş Milletler Üniversitesi Telekomünikasyon Birliği tarafından bir belge yayınlandı. Bu belgede ülkede Türkiye'de yer alıyordu. 623 ton  e-atık bulunduğu ifade ediliyordu. İçlerinde en değerli olanları ise 55 milyar Euro'yu buluyor. Çıkan teknolojik ürünün yeni bir sürümüne başvurmak eski dijital aletleri hurdaya dönüştürüyor. Fakat bu atıkları daha verimli şekilde değerlendirerek ek kazanç oluşturmak mümkün oluyor.

AKILLI TELEFONU OLANLAR DİKKAT!

Hurdacıların hedefinde olan o teknolojik ürünler evinizde bulunuyor olabilir. Bununla ek bir gelir kapısı oluşturmak mümkün. Bunun için telefonun içinde bulunan anakartlar yeterli olacaktır. Anakartın üzerinde 14'lük ve 22 ayarlık altın bölümü bulunur. Daha iyi frekans alabilmesi internetin çekebilmesi için tasarlanan bu kısım Palladium adı verilen değerli bir metali içeriyor.

TELEFON İÇİNDE NE KADAR ALTIN BULUNUYOR?

Yapılan araştırmalar CPU’su yüksek altın içeriğine sahip olan cep telefonlarının her birinde 0,2 gram ile 0,5 gram aralığında altın bulunduğu tespit edildi. Bunun için belirli bir yöntem ile parçaların eritilmesi ve işlenmesi gerekiyor. Bu işlem tamamlandığında 2 grama kadar altın elde edilebiliyor. 1 kilo anakartı içerisinde Gümüş, Palladium, Bakır ilaveli olarak 10 gramdan başlayıp 1000 grama kadar altın bulunuyor.

İPHONE’NUN İÇİ AÇILDI!

Yapılan araştırmalar bir hayli ilginç. Akıllı telefonlarda olduğu söylenen değerli metallerin iPhone'da karşılığı incelendi. iPhone cep telefonu tasarımında kullanılan altının değeri 0,034 gram. Bununla birlikte 0,34 gram gümüş. Gramın binde biri kadar platin ve 0,015 gram Palladium kullanılıyor.