En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki hareketlilik sürüyor. Britanya merkezli bankacılık devi Standard Chartered, kripto yatırımcısını heyecanlandıracak bir rapor yayınladı. Usta analistler, bir süredir devam eden “kripto kışı”nın bittiğini söyleyerek Bitcoin için kritik fiyat hedefini verdi.

Lider kripto para Bitcoin dokuz ayın ardından 11 Nisan tarihinde 30 bin doları aşmış ve yükseliş için yatırımcıları umutlandırmıştı. Ancak son haftalarda gelen satışlarla birlikte Bitcoin’in bu seviyede tutunamaması dikkat çekti. Deneyimli analistler, uzun vadede Bitcoin hakkında iyimser yorumlarda bulunuyor.

BİTCOİN 2024 YILINDA REKOR KIRACAK

Bloomberg’e konuşan kripto para analistleri, Nisan 2024 tarihinde beklenen ‘halving’ ile Bitcoin’in 50 bin dolar seviyesinin üzerini görebileceğini belirtmişti. Bunun üzerine bir tahmin de Standard Chartered analistlerinden geldi. İngiltere merkezli dev bankanın dijital varlıklardan sorumlu yöneticisi Geoff Kendrick, Bitcoin ve kripto para yatırımcılarını heyecanlandıracak açıklamalar yaptı.

BİTCOİN’DE 100 BİN DOLAR HEDEFİ

Kendrick, BTC madencilik sektöründeki fırsatların artacağına işaret ederek, Bitcoin’in bankacılık sektöründeki krizlerle birlikte ABD’deki faiz artış döngüsünün bitmesiyle pozitif seviyeye geçeceğini söyledi. “Belirsizlik ortamı hala dursa da 100 bin dolar seviyesine giden yolun daha net hale geldiğini düşünüyoruz.” diyen Kendrick’in açıklamaları dikkat çekti.

Kripto para sektöründe bu tür dönemlerde BTC tahminlerinin aşırıya kaçtığı biliniyor. Kasım 2020’de Citi Bank analisti, 2022 yılının sonunda BTC fiyatının 318 bin dolara kadar çıkabileceğini söylemişti. Fakat lider kripto para birimi Bitcoin geçen yılı 16 bin dolarda kapatmıştı. Kripto kışının bitmesiyle birlikte piyasada önemli yükselişlerin olması muhtemel görülüyor.