Milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu haber Aile Bakanlığı tarafından duyuruldu. ATM ya da PTT üzerinden yapılacak ödemeler için kısa mesaj yolu ile bilgilendirme alınması gerekiyor. Ad soyad bilgilerine göre Aile Bakanlığı Evde Bakım Maaşı ödemesini Mayıs ayına özel hesaplara yatırıyor.

Zor durumda olan vatandaşlara yönelik ödenen bakım parası, acil nakit ihtiyacını ve masrafları karşılamayı daha kolay hale getiriyor. Nisan ayına özel yatırılan bu ödemenin Mayıs ayı içinde bekleniyordu. Evde Bakım Maaşı ödemesini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mayıs ayı içerisinde yeni ödeme yapacak.

EVDE BAKIM MAAŞI %30 ARTIRILDI!

E-devlet üzerinden başvuruda bulunmuş ve Evde Bakım Maaşı talebi olumlu görmüş olan tüm hak sahipleri PTT şubesine gelerek 4.337 TL olarak yatırılan ödemeden yararlanabilecek. Artan destek tutarı sayesinde her yeni ayda hak sahiplerinin hesabına bu tutar otomatik olarak yatırılıyor.

Ocak ayı itibariyle Evde Bakım Maaşı destek tutarı %30 oranında yükseldi. Bakanlık kesinti yapmadan hesaba bu tutarı geçireceğini müjdeledi. Derya Yanık sosyal medya hesabı üzerinden “Ödemeler başladı” diye duyuruda bulundu. PTT şubeleri ya da banka ATM'sine gelerek inceleme yapılabiliyor.

EVDE BAKIM MAAŞI MAYIS AYI ÖDEMESİ YATTI MI?

Evde Bakım Maaşının hesaba yatıp yatmadığını öğrenmek isteyenler Ziraat Bankası aracılığı ile bilgi sahibi olabileceği gibi cep telefonu üzerinden de inceleme yapabilir. Evde Bakım Aylığı destek ödemesi sorgulama işlemi için cep telefonunun mesaj kısmına BAKIYE yazarak 4747'ye sms olarak göndermek gerekiyor.

EVDE BAKIM MAAŞI ONLİNE SORGU

T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapanlar sorgulamayı online olarak da yapabiliyor. “Engelli Evde Bakım ödeme bilgileri sorgulama” alanı üzerinden Mayıs ayı Evde Bakım Aylığı ödemesi yattı mı? sorusunun cevabı öğrenilebilir.