Birçok önemli hastalıkların oluşmasına neden olan virüsü tedavisi için aşı yapılmaktadır.

HPV Aşısı Nedir?

Her geçen gün daha çok görülen ve cinsel yolla geçen Human Papilloma Virüsü enfeksiyonlarının bazı tipleri çok ciddi sağlık sorunlarına neden olan rahim ağzı kanseri ve genital siğiller gibi hastalıklara yol açabilir. Sağlık alanında olan gelişmeler ile HPV enfeksiyonları ile bu enfeksiyonların neden olduğu önemli hastalıklar büyük oranda önlenmesi mümkün olacak.

HPV aşısı geleceği koruma altına almak adına son derece önemli bir adım olmaktadır. Bu aşı özellikle ergenlik döneminde yapılmasından dolayı genç nesilleri rahim ağzı kanseri ve diğer virüs kaynaklı olan hastalıklardan koruyarak toplum sağlığını güçlendirmektedir. HPV aşısı insan vücuduna karı bağışıklık sağlamak adına tasarlanmış bir aşı olmaktadır.

Aşı virüsün neden olduğu enfeksiyonlardan korunmayı hedefler ve özellikle rahim ağzı kanseri servikal intraepitelyal neoplazi ve genital siğillerin önlenmesi bakımından son derece etkilidir. HPV aşıları virüsün yüksek riskli tipleri olan HPV 16 ile HPV 18’i, düşük riskli tiplerden HPV 6 ile HPV 11’i koruyarak etki göstermektedir.

HPV Aşısı Uygulanması

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunmak isteyen gençlere ve yetişkinlere HPV aşısı uygulanmaktadır. Aşının etkili olması için kişinin cinsel aktiviteye başlamadan önce yapılması çok önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü genel olarak 9 ve 14 yaş arasında yer alan çocuklara HPV aşısının uygulanmasını önermektedir. Fakat bu yaş aralığının dışında yer alan genç ve yetişkin kadın ile erkeklere de aşı uygulanabilir.

Bunların yanı sıra HPV aşısı özellikle rahim ağzı kanseri ve diğer HPV kaynaklı kanserler adına risk altında olan kadınlar ile erkeklere aşı yapılmaktadır. Özellikle genç yaşlarda yapılan aşılar etkinliği bakımından çok daha önemli olmaktadır. HPV kaynaklı enfeksiyonlara karşı etkili bir koruma sağlamasından dolayı HPV aşısı son derece önemlidir. Aşı hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için sağlık uzmanları ile iletişime geçilmesi daha uygun olacaktır.

Editör: Uşak Son Dakika