Yükselen enflasyon sebebi ile ağırlaşan gündelik hayat şartları milyonları köşeye sıkıştırmaya devam ederken bu süreçte devlet destekleri daha da önem kazandı. Artan maliyetler sebebi ile gündelik hayatın her alanına yansıyan yüksek oranlı zamlar karşısında geçim dertleri artan ihtiyaç sahipleri, bakanlık tarafından finanse edilen yardım modellerini yakın takip altına aldı.

Çok çeşitli kategoriler altında her ay ihtiyaç sahiplerine nakdi ve ayni yardımlarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, eylül ayının tamamlanması ile birlikte arama motorlarına konu olmaya başladı. Bakanlığın yeni aya ilişkin ödeme programını merak eden ihtiyaç sahipleri, aile destek ödemelerinin ne zaman yatırılacağını merak etti. Peki, aile destek ödemelerinden kimler, nasıl faydalanabilir? İşte ayrıntılar…

AİLE DESTEK PROGRAMI İLE HER HANEYE AYLIK ÖDEME

Geçtiğimiz sene yürürlüğe giren ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından finanse edilen Türkiye Aile Destek Programı, yaz mevsiminde bir kez daha gündeme geldi. Ağır ekonomik şartların devamı sebebi ile programın süresini uzatma kararı alan yetkililer, aylık hane halkı gelir tutarına bağlı olarak ihtiyaç sahiplerine 12 ay boyunca düzenli olarak nakit desteğinin verileceğini bildirdi. Ekim ayı ödemelerinin de ayın 15’i itibari ile hesaplara geçeceği tahmin edilirken farklı gruplar için belirlenmiş olan destek tutarları şu şekilde sıralandı:

- Kişi başına düşen aylık ortalama geliri 450 TL’ye kadar olanlara: 1.250 TL

- Kişi başına düşen aylık ortalama geliri 450- 911,15 TL aralığında olanlara: 1.100 TL

- Kişi başına düşen aylık ortalama geliri 911,15- 1.372,30 TL aralığında olanlara: 950 TL

- Kişi başına düşen aylık ortalama geliri 1.372,30 TL’den fazla olanlara: 850 TL

AİLE DESTEK PROGRAMI ÇOCUK YARDIMI NE KADAR?

e- Devlet sistemi aracılığı ile 18 yaşın üstünde olan her ihtiyaç sahibinin başvurusuna açık olan Aile Destek Programı kapsamında çocuklar için de aylık ödemeler yapılmaktadır. Bakanlık söz konusu çocuk destek bileşeni için belirlemiş olduğu ödeme tutarlarını şu şekilde açıklamıştır:

- 1- 2 çocuklu hanelere: 350 TL

- 3 çocuklu hanelere: 450 TL

- 4 çocuklu hanelere: 550 TL

- 5 ve daha fazla çocuklu hanelere: 650 TL

Editör: Uşak Son Dakika