Yatırım için ev satın alımlarının önüne geçmek amacı ile yeni kriterler belirleyen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, geçtiğimiz günlerde yeni kararlarını açıkladı. Hali hazırda bir eve sahip olup ikinci kez ev satın almak için bankaların konut kredilerinden yararlanmak isteyenlere finansman sınırı getiren banka, bu süreçte ilk kez ev satın alacak olanlara da çeşitli avantajların sunulacağına işaret etti.

Geçtiğimiz günlerde yapılmış olan resmi açıklamaya göre ikinci kez ev sahibi olmak için konut kredilerinden yararlanmak isteyen tüketicilere, yüzde 22,5 oranında destek verilecek. Böylelikle yatırım amaçlı ev sahibi olma sıkıntısının önüne geçilecek. Ayrıca ilk kez ev sahibi olmak amacı ile kredi ürünlerinden yararlanmak isteyenlere faiz ve vade alanlarında avantajlar sağlanacak, böylelikle de özellikle orta ve dar gelirlilerin uygun çerçevede ev sahibi olmaları mümkün kılınacak.

İKİNCİ EV ALIMLARINA KREDİ SINIRI

Yükselen konut fiyatlarına bağlı olarak satış oranları düşerken Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararları da konut kredisi faizlerini rekor seviyelere taşıdı. Bu durumun henüz ev sahibi olmayan ve olabilmek için de bütçe desteğine ihtiyaç duyan tüketicileri zor duruma düşürdüğünü fark eden BDDK, geçtiğimiz günlerde önemli bir karara imza attı. İkinci kez ev sahibi olacak olan ve bu kapsamda da kredi çekmek isteyen tüketicilere kredi sınırının getirilmiş olduğu duyuruldu. Öte yandan ilk kez ev sahibi olmak için kredi çekmek isteyenler için de bazı avantajların sunulacağı öğrenildi.

BDDK ikinci kez ev sahibi olmak isteyen ve bu kapsamda da kredi çekmek isteyen kişiler için şöyle bir açıklamada bulundu: “Konut kredilerinde kredi değer oranı tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının en az bir konutu varsa yüzde 75 azaltılarak uygulanacak.”

İLK KEZ EV ALACAKLAR AYRI TUTULACAK

BDDK’nın yüzde 22,5’luk kredi sınırına kredi ile ilk kez ev sahibi olacak olan tüketiciler dahil edilmeyecek. İlk kez ev sahibi olacak olanlar bankalardan yüzde 90’a kadar kredi kullanmaya devam edecekler. Son dönemlerde konuşulanlara göre yetkililer şu an için 10 yıl olan vade süresini 15 yıla çıkaracak, faizi ise o kişiler için yüzde 1,20’ye sabitleyecek.

Editör: Uşak Son Dakika