Resmi iş platformu olarak çalışmalarını sürdüren Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), sadece iş arayan ile iş bulanı buluşturmayı amaçlamıyor. Aynı zamanda istihdamı nitelikli hale getirmeyi de amaçlayan İŞKUR, bu alanda pek çok program ve projeyi devreye alıyor. O projelerden biri olan işbaşı programları kapsamında eğitimler veren İŞKUR, bu eğitimlere katılan kişilere de günlük ödemeler gerçekleştiriyor.

İşbaşı eğitim programları kapsamında iş arayan kişilere çeşitli eğitimler veren İŞKUR, eğitim sonunda ise işe girmeyi garanti ediyor. Bu nedenle adına işbaşı programı dediği bu proje kapsamında eğitim süresi boyunca da İŞKUR’dan ödeme alınabiliyor. İŞKUR ödemelerine bu sene itibariyle artış gelmiş bulunuyor. İşte işbaşı eğitim programına ilişkin tüm detaylar ve güncel ödeme tutarları…

İŞBAŞI PROGRAMI ÖDEMELERİNE ARTIŞ GELDİ

İş tecrübesini kazandırmayı amaçlayan işbaşı eğitim programı kapsamında gerçekleştirilen ödemelere ilişkin açıklama yapan İŞKUR, ödemelerin 2023 yılı için artırıldığını duyurdu. Bu kapsamda iş arama statüsüyle programa başvuran kişilere 327,18 TL ödeme yapılacağını bildiren İŞKUR, programdan öğrenci statüsüyle yararlanacakların alacağı ödemeyi 245,38 TL; işsizlik ödeneği alan statüsüyle yararlanacakların alacağı ödemeyi ise 163,59 TL olarak duyurdu. İŞKUR, bu ödemelerin günlük olarak yapıldığını bildirdi. Ayrıca İŞKUR, genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primini de program boyunca ödeyeceğini duyurdu.

9 AYA KADAR PROGRAM DEVAM EDEBİLİYOR

İşbaşı programlarında süreleri belirli bir dönem kapsamına alan İŞKUR, bilişim ve imalat sektörlerindeki işyerlerinde en fazla 6, diğer sektörlerde 3 ay kadar programın devam etmesine izin veriyor. Bu kapsamda eğitimi alan kişiler, bu süreler boyunca ilgili işletmede işbaşında işi öğreniyor. 18 ile 29 arası gençlerin katılım sağlayabileceği siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi pek çok meslek kolunda da işbaşı programı bulunan İŞKUR, bu programlar ise azami 9 ay olarak uyguluyor. Günde en az 5, en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü geçmeyecek şekilde planlanan işbaşı programlarında çalışılan her gün için İŞKUR’dan program boyunca ödeme alınıyor.