Bir süredir dalgalı seyri devam eden altındaki yükseliş, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yaşanan banka iflaslarından sonra başlamıştı. Yükselişi, ABD Merkez Bankası FED’in kararının ardından da devam eden gram altın, ekranda 1.265 TL’ye kadar ulaştı. Şimdilerde 1.211 TL civarından işlem gören gram altına ilişkin açıklama ise Altın ve Para Piyasaları Uzmanı olarak tanınan İslam Memiş’ten geldi.

Altında bir yükseliş, bir düşüş diye devam eden piyasa seyrine dikkat çeken açıklamalarda bulunan İslam Memiş, piyasaların son durumuna ilişkin Haberet’e önemli açıklamalarda bulundu. Altının tarihi zirvesinden bahseden İslam Memiş, “Serbest piyasalarda ekranlarda 1264-1265 TL olarak görüldü” diyerek, yükselişe dikkat çekti. Ardından başlayan düşüşü değerlendiren İslam Memiş, altın alacaklara çağrıda bulundu. İşte İslam Memiş’in son açıklamaları…

ALTINDA ALIM FIRSATI OLACAK MI?

Ekran ile piyasa fiyatının farklı olduğuna her fırsatta dikkat çeken isimlerden biri olan İslam Memiş, buna ilişkin bir kez daha konuştu. İslam Memiş, konuya ilişkin açıklamalarında; “Ekranlarda gördüğünüz rakamların bankalarda veya serbest piyasalarda geçerliliği yok. Vatandaş kuyumcuya gittiği zaman, banka uygulamasından aldığı zaman 1265 TL'den satın alıyor” ifadelerini kullandı. Ardından kendisine yöneltilen, “Altın nereye kadar yükselecek?” ve “Altında alım fırsatı olacak mı?” sorularına yanıt veren İslam Memiş, “Son alım fırsatı, ondan sonra altın diye bir şey yok” şeklinde, altın almayı düşünen vatandaşlara seslendi.

ALTIN NEREYE KADAR YÜKSELECEK?

Altındaki hareketliliğe ilişkin de değerlendirmelerde bulunan İslam Memiş, “Kısa vadede mutlaka teknik olarak düzeltme olabilir” dedikten hemen sonra, “Kısa vadede destek seviyesine çekilecek. Bin 200 TL seviyesine çekilebilir” açıklamasını yaptı. Bu seviyelerin alım fırsatı olduğunu bir kez daha belirten İslam Memiş, altının nereye kadar yükseleceğine ilişkin soruya ise, “Oralar alım fırsatı. Ondan sonra altın diye bir şey yok. Haziran'dan sonra 1450-1550 TL seviyeleri yaz ayları boyunca görülecek” şeklindeki öngörüler ile yanıt verdi.