Bu test sayesinde sağlık güvencesinden yararlanamayan kişiler genel sağlık sigortası primi ödeyip ödemeyeceklerini kolaylıkla anlayabilmektedirler.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları herhangi sigortalı bir işte çalıştıkları takdirde sağlık güvencesinden yani sağlık sigortasından faydalanabilmektedir. Ancak bununla beraber sağlık güvencesi olmayan vatandaşlar da söz konusudur. Bu vatandaşlar gelir testini yaptırarak mevcut durumunu öğrenebilmekte ve duruma göre gerekli yerlere başvurarak gelirinin yetersiz olduğunu beyan edebilmektedir.  Bu sebeple de vatandaşlar tarafından sıklıkla gelir testi yaptırılmaktadır. Peki, gelir testi nasıl yapılır?

Gelir Testini Kimler Yaptırabilir?

Gelir testi yaptırmak isteyen vatandaşlar artık bunu çok kolay bir şekilde yapabiliyorlar. Peki ama gelir testini kimler yaptırabilir? Gelir testini sosyal güvencesi olmayan, sigorta kapsamında prim ödeme gücü olmayan vatandaşlar yaptırabilir ve bu test neticesinde sağlık güvencesine dair bilgiler edinebilir.

Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Gelirlerini ve dolayısıyla sağlık güvencesi olup olmadığını merak eden vatandaşlar gelir testi yaptırarak mevcut durumlarını net bir şekilde öğrenebilmektedir. Ancak gelir testinin nerede nasıl yaptırılacağı da ayrı bir konudur. Gelir testi başvurusu için mutlaka bir ikametgah adresinin olması gerekir. Adres Kayıt Sisteminde yer alan ikametgahın bulunduğu il, ilçe ya da kasabadaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat edilmesi gerekir.

Türkiye’nin her ilinde, ilçesinde kasabadaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bulunmaktadır. Kişiler gelir testi için bu merkezlere gitmek durumundadırlar. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gerekli bilgileri aldıktan sonra vatandaşın gelir testi sonuçları çıkartmaktadır.

Eğer gelir durumunda bir değişiklik söz konusu olur ise vatandaşlar değişen durumlarının beyanı ve dolayısıyla testin yenilenmesi için yine aynı merkezlere başvurabilir. Vatandaşlar yine Adres Kayıt Sisteminde yer alan ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek güncel gelir durumlarını kolaylıkla öğrenebilir, sosyal hak ve güvenceleri konusunda detaylı bilgiye ulaşabilirler.

Editör: Uşak Son Dakika