Dünyaca ünlü Türk kahvesi, neredeyse herkesin sevdiği bir içecek. Sağlığa faydalı olan yönleriyle öne çıkan kahvenin doğru pişirilmemesi bazı sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir. Uzmanlar günde en az 2 fincan tüketilmesini önerdiği Türk kahvesini pişirirken doğru yöntemlerin uygulanması gerektiğini söylüyor. Kahveyi lezzetli ve sağlıklı bir şekilde tüketmek için bazı tüyolara kulak vermek gerekiyor.

Öncelikle kahvenizi a ve sık alın, taze çektirin ve uygun koşullarda saklayın. Kahveyi saklamanın en doğru yolu kendi paketinde ve ağzından hava girmeyecek şekilde kapatıp serin yerde tutmaktır. Ekstra cilt ve bağırsak faydaları görmek istiyorsanız kahveye 1 kaşık kolajen tozu ekleyebilirsiniz. Yapay tatlandırıcılar ve şeker yerine doğal tatlandırıcıları tercih etmek kahve tüketimini daha sağlıklı hale getiriyor.

EN LEZZETLİ TÜRK KAHVESİ TARİFİ

Türk kültürü ile özdeşleşmiş içecekler arasında Türk kahvesi oldukça popülerdir. Küçük bir fincanla içilen bu kahve sağlık açısından oldukça faydalıdır. Yapılan araştırmalara göre kahvenin kanser ve diyabet riskini azaltan lif bakımından zengin olduğu ortaya çıktı. Kalp sağlığına da çok faydalı olan kahvenin çaya göre daha sağlıklı olduğu tespit edildi.

Kahveyi pişirmek için cezveye kişi başı iki çay kaşığı taze çekilmiş Türk kahvesi koyun. Üzerine fincan ölçüsüyle soğuk içme suyu ekleyip kahve tortuları gidene kadar karıştırın. Ocağın küçük gözüne aldığınız cezveyi kısık ateşte yavaş yavaş karıştırarak pişirin.

TÜRK KAHVESİ PİŞİRME YÖNTEMİ

Dünyada pişirilen sayılı kahve türlerinden biri olan Türk kahvesi ısınmaya başlayınca karıştırmayı bırakın. Bu sırada kahve kenarlardan içeri doğru kabarmaya başlayacaktır. Kabaran kahveyi fincanın çeyreğini dolduracak şekilde dökün ve ardından ocağa alıp orta ateşte altını açın. Yeniden kaynayan kahveyi fincanı hafif yan yatırarak kenardan yavaşça fincana doldurup servis edebilirsiniz.