Günlük hayatta herkesin yaşadığı doğal bir duygu olan kaygı, zamanla normalden fazla olmaya başlarsa anksiyete hastalığına neden olabilir. Kaygılı anlar, insan yaşamının bir parçası olarak görülürken, aşırı şekilde tekrarlayan kaygı sağlık sorununa yol açabilir. Gün içinde sık sık kaygı ve panik atak yaşayanlara uzman doktorlardan altın niteliğinde tavsiyeler geldi.

Bazı besinlerin insanlarda kaygı ve panik durumunu tetiklediği ortaya çıktı. Esasında birden fazla sebepten meydana gelen aksiyete, stres durumunun yoğun olduğu anlarda yaşanıyor. İnsanı strese sokan ve kaygılandıran pek çok farklı faktörün içinde tüketilen besinler de önemli bir yer taşıyor. Uzman doktorlara göre bazı gıdalardan uzak durarak kaygı ve panik durumunu hafifletip daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

KAYGIYI ARTIRAN YİYECEK VE İÇECEKLER

Çok severek tüketilen kahvenin içinde bulunan kafein, vücutta anskiyeteye yol açan bir numaralı maddedir. Kahve uyku açıcı bir madde olan kafein içerir ve bu aynı zamanda kaygıyı artırır. Çok fazla kahve tüketimi kalp çarpıntısı ve gerginlik başta olmak üzere uyuma güçlüğü ve baş dönmesi yaratabilir.

Eğer kahve içtikten sonra modunuz düşüyor ve endişe hissetmeye başlıyorsanız kafein tüketimini azaltmanız çok önemlidir. İçinde en çok kafein bulunan gıda ürünleri; latte, cappuccino, espresso gibi kahveler dışında bazı çaylar, enerji içecekleri ve çikolatadır.

KAYGIYI AZALTMAK İÇİN BESLENMEYE DİKKAT

Alkol, vücutta serotonin üretimi ve kullanımı ile bağlantılı olup kaygının tetiklenmesine neden olabilir. Gluten içeren ekmek, makarna ve benzeri ürünler kaygı tetikleyici besin olarak görülür. İçinde doğal bileşen yerine katkı maddesi içeren tüm yiyecek ve içecekler kaygı duymanızı tetikliyor olabilir. Anskiyete krizlerine kapılmamak için mutlaka doğal ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.