Ayrıca kredi kartı asgarisi hakkında detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

Özellikle son dönemlerde kredi kartları günümüzde finansal dünyanın vazgeçilmez parçalarından biri haline gelmiştir. Kredi kartlarına her ay ödenmesi gereken minimum tutar vardır bu tutarı ise asgari ödeme denir. Bu tarz asgariye ödemeler genellikle kredi kartı borcunuz sadece küçük bir kısmını kapsamaktadır. Bu tarz süreçlerde geri kalan tutar faizle birlikte bir sonraki aya devreder. 

Kredi Kartı Borcu Asgari Ödeme Yapılması 

Her ne kadar borcunuzu zamanında ödemek en iyisi olsa da bazen asgari tutarı ödeme seçeneği sunulabilmektedir. Eğer kredi kartınızın asgarisini ödemek geçici bir çözüm gibi görünse de borcunuzun artmasına ve finansal sıkıntılar yaşamanıza neden olabilir. Üstelik tüm bu süreçlerde asgari ödeme yapmanız durumunda borcunuz üzerine eklenen faiz oranlarıyla birlikte zamanla daha da fazla ödeme yapmanız gerekecektir. 

Tüm bu süreçlerde asgariye ödeme yaptığınızda kalan borcunuz faizle birlikte bir sonraki aya devreder ve bu da borcunuzun giderek büyümesine yol açan temel faktörlerden biri olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle kredi kartı ödeme faizi yüksek tutarlarda birikmeye başlar ve borcunuzu kapatmak her geçen gün daha da zorlaşır. 

Sadece Askeri Tutar Ödemek Mantıklı Mıdır? 

Bu tarz asgari ödeme yöntemini kullanmak özellikle ödeme güçlüğü yaşayanların geçici olarak başvurabileceği seçeneklerden biridir. Özellikle acil durumlar için asgari ödeme yapmak ve daha fazla ciddi finansal sorunların önüne geçme konusunda sizlere destekleyici bir fikir olabilir. 

Ancak uzun vadede bu yönteme tercih ederseniz asgari ödeme yapmak finansal açıdan pek de mantıklı bir süreç olmayacaktır. Çünkü bu süreçte asgari ödemelerdeki faiz oranları nedeniyle borcunuz sürekli olarak büyüyecek ve böylelikle daha fazla ödeme yapmanız gerekecektir. Özellikle asgariye ödemek yerine mümkün olduğu kadarıyla yüksek bir tutarı ödeyerek borcunuzun daha hızlı bir şekilde azalmasını da sağlayabilirsiniz. 

Editör: Uşak Son Dakika