Türkiye’de milyonlarca kredi kartı kullanıcısını yakından ilgilendiren yıllık aidat ücretiyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Feyyaz Bulut Gürbüzer isimli vatandaş, kredi kartından çekilen 189 TL tutarında yıllık kart aidat bedelinin iadesi için Yenimahalle Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu. Hakem heyeti vatandaşı haklı bulup bankanın kestiği 189 TL’yi müşteriye geri ödemesine hükmetti.

Ancak bu karara, banka avukatlarından itiraz geldi ve Ankara 2. Tüketici Mahkemesi’ne kararın iptali istemiyle dava açıldı. Banka avukatları dilekçesinde kredi kartı müşterisinin Bankacılık Hizmet Sözleşmesi’nde kart aidatı ödemeyi kabul ettiğini öne sürdü. Ayrıca müşteriye gönderilen hesap özetlerinde kart aidatının önceden bildirildiği ve ücretsiz kredi kartı seçeneğine rağmen müşterinin bu talepte bulunmadan ücretli kartı kullandığını belirtti.

KREDİ KARTI AİDAT ÜCRETİ DAVALIK OLDU

Banka avukatları, söz konusu müşterinin yıllardır kredi kartı aidatı ödediği ve buna rağmen kredi kartının kapatılmasını istemediğini dilekçeye ekledi. Bunun dışında müşterinin kartla nakit ödemesiz harcama yapma, taksit, bonus ve mil kazanma gibi avantajlardan yararlandığı vurgulandı. Dilekçede bu bonuslar nedeniyle aidat bedelinin hakkaniyet gereği olduğu savunuldu.

Mahkeme ise bu tür sözleşmelerin tarafların karşılıklı müzakere edip imzalanmadığını, banka tarafından tek taraflı sunulduğunu vurguladı. Tüketicinin Korunması Kanunu ve Avrupa Konseyi kararlarına göre bu sözleşmenin haksız şart niteliğinde olduğu belirtildi. “Sözleşmedeki hususların tüketiciyle yeterince tartışıldığı ispat edilemediği için davanın reddi gerekmiştir.” kararı sonrası mahkeme kart bedelinin iadesini onayladı ve dava masraflarından bankayı sorumlu tuttu.

MAHKEMEDEN EMSAL NİTELİĞİNDE KARAR

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, banka ve müşterisinin kart üyelik bedeli için müzakere etmesi gerektiğini ortaya koyan bu karar hakkında şunları söyledi: “Bankalar yasa gereği ücretsiz kredi kartı alternatifi sunmak zorundadır. Ücretsiz kart alternatifi sunup, ücretli kartla ilgili müşteriyle açıkça müzakere edilmeden talep edilen ve alınan bedeller haksızdır.”