Cumhurbaşkanlığı seçimine sayılı günler kala piyasaların dengesi şaşıyor. Uzman analistler yeni döneme yönelik önemli açıklamalarda bulunuyor. Seçim sonrasında işaret ederek “Fiyatlar artacak” diye endişelenenler, araç satışına yönelenler… Bilinmeyen yatırım kapıları o sektörde can buluyor.

Vatandaşın güvenli liman olarak gördüğü altın son dönemlerde yönünü otomotiv sektörüne çevirdi. Gayrimenkul satışlarının dahi önüne geçen araç satışları yeni bir fırsat dönemine girileceği düşünülerek çılgın bir elden çıkarma dönemine girdi. Otomotiv sektörü deyim yerindeyse altın çağını yaşıyor.

OTOMOBİL SATIŞI ZİRVEYE OYNUYOR!

Bu yılbaşı itibariyle gayrimenkul sektöründeki alım süreci zirveyi korurken son günlerde yapılan açıklamalar otomotiv piyasalarındaki canlılığı beraberinde getiriyor. Rekor satışların gerçekleştiği Nisan ayın verileri açıklandı. Bu yılda %62.7 oranında artış yaşandığı gözlemlendi.

En çok satışın Nisan ayında gerçekleştiğini ifade eden sektör temsilcileri ise “Seçim sonrası fiyat artışı endişesi ve korkusunun buna sebep olduğu” yorumunda bulunuyor. Uzmanlar bu süreçte daha büyük rekorların görülebileceğini, önümüzdeki aylarda bunun daha çok fark edebileceğini ifade ediyor.

“1 MİLYONA YAKIN SATIŞ…”

Vatandaşın artık yeni normali haline gelen araç satış sürecine Otomotiv Araştırma Şirketi Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, iddialı bir açıklamada bulundu:

“Bu yıl 1 milyona yakın sıfır araç satışı beklemekteyiz.”

“PARASINI KORUMAK İSTEYEN…”

“Yılın ilk 4 ayında araç satışları gittikçe arttı. Toplam satışlar sıfır araçta 333 bine yükseldi. Enflasyonun kur dengesizliği ile savaştığı bu günlerde parasını korumak isteyen vatandaş otomobil alımına yöneldi. Bu yıl ortalama 1 milyon adet sıfır araç satışını beklemekteyiz.”

“GAYRİMENKULÜN ÖNÜNE GEÇTİ!”

Öte yandan konu ile ilgili uzman isimler çarpıcı yorumlarda bulunuyor. Uzman isimlerde aynı görüşteydi. Araç almanın en uygun dönem olduğu ifade ediliyor. Gayrimenkul sektöründe yaşanan patlamanın artık otomobilde görüldüğü ifade edilerek “Otomobil satışı gayrimenkulün bile önüne geçti” ifadesini kullanıyor.