Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yerleştirme sonuçları açıklandı. Açıklama sonrasında öğrencilerin kayıtları da başlıyor.

2023 Lise Kaydı Ne Zaman Başlıyor

LGS kayıtları 26 Temmuz sonrasında başlıyor. Öğrenciler, kayıt işlemleri ve gerekli evrakları ilgili detayları okul yönetiminden alabiliyor.

Lise Kayıt İşlemlerinde Gerekli Belgeler Nelerdir?

Lise kayıt işlemleri için gerekli belgeler okullara göre değişiklik gösteriyor. Kayıt işlemlerinde gerekli belgeler şu şekildedir;

·       LGS sınav puanını gösteren e-okul adresi,

·       Öğrencinin nüfus cüzdanı,

·       Ebeveynlerin nüfus cüzdanları,

·       Son altı ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf,

MEB yönergeleri doğrultusunda kayıt işleminin tamamlanması için bizzat öğrencinin velisi tarafından sözleşmenin imzalanması gerekiyor. Aksi durumda kayıt işlemi tamamlanmayacaktır. Anne ve baba boşanmışsa velâyet sahibi ebeveynlere vekalet verilmesi gerekir.

E Okul Kaydı Nasıl Yapılır?

E okul üzerinden yapılacak olan işlemlerde e okul resmi internet sitesi üzerinden giriş yapılmalıdır. E okul üzerinden yeni kayıt işlemleri bu şekilde anında tamamlanıyor. Özellikle yeni eğitim öğretim yılının başlaması sonrasında yapılacak olan kayıt işlemleri için öğrenci girişinin yapılması yeterli olacaktır. Böylece öğrencinin hangi okulda eğitime devam edeceğini öğrenebilirsiniz. Eski zamanlarda olduğu gibi okulları gezmeye gerek kalmadan tüm kayıt işlemlerini online olarak tamamlayabilirsiniz.

Kayıt işlemini tamamlamak için MEB'in hazırladığı eokul.meb.gov.tradresine giriş yapmanız yeterlidir. Giriş yaptıktan sonra TC kimlik numarası, öğrenci numarası ve güvenlik kodunu girmelisiniz. Sınavsız ve puansız öğrenci alan liselerin yeni öğrenci kayıtları, MEB'in bildirdiği tarihler arasında e-kayıt sistemi ile elektronik ortamda tamamlanıyor. Sınavsız öğrenci alan çok programlı liselere kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler bölge sınırlaması olmadan 10 adet okul tercihi yapabiliyor.

Liselere e-kayıt işlemleri üzerinden öğrenciler imam hatip, meslek liseleri ve çok programlı liselere kayıt yaptırabilir. Herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme başvuruları alınacak ve ağustos ayında yerleştirme süreci tamamlanacaktır. Boş kalan kontenjanlara ya da hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için yerleştirme Başvuruları Ağustos'ta tamamlanacaktır.

Editör: Uşak Son Dakika