Memur ve emekli maaşı zamlarının gündemden düşmediği şu günlerde Meclis’in yeni yasama dönemi için geri sayım başladı. 1 Ekim tarihinde açılacak olan Meclis’te özellikle emeklilik sistemine dair pek çok yeniliğin görüşüleceği tahmin edilirken maaş düzenlemelerinin de masaya yatırılacağı öğrenildi.

Meclis’in yeni döneminde emeklilik sistemine dair köklü bir değişikliğin yapılacağı tahmin edilirken konu ile ilgili birtakım detaylar ortaya çıktı. Özellikle Bağ- KUR’luları ve kadınları ilgilendiren yeni düzenlemeler ile ilgili değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, emekli maaşı zamları ile ilgili de birtakım tahminlerde bulundu.

YENİ DÜZENLEMELERİN DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI

Emeklilik reformuna dair birtakım gelişmeler yaşandı. Edinilen bilgilere göre Meclis’in açılması ile birlikte ilk olarak Bağ- KUR’lular için harekete geçilecek ve küçük esnaf ile çiftçiler dahil olmak üzere 1 milyon Bağ- KUR’lu için prim şartı 9 binden 7 bin 200’e düşürülecek. Böylelikle Bağ- KUR’luların daha erken emekli olmaları sağlanacak.

Yeni dönemde bir düzenleme de kadınlar için yapılacak. Ev kadınları isteğe bağlı sigorta primlerini öderken primlerin 3’te 1’i kadarı için devletten destek alacaklar. Ayrıca çocuklu kadınlar için çocuk sayısına göre yıpranma payı söz konusu olacak ve böylelikle de emeklilik yaşı geriye çekilebilecek.

EMEKLİ MAAŞI ZAMLARI ORTAYA ÇIKTI

Yürütülen toplu sözleşme zammı görüşmeleri kapsamında 2024 ve 2025 yılı maaşları için net bir zam kararı alan heyet yetkililerinin ardından emekli maaşı zamlarına yönelik de birtakım hesaplar yapılmaya başlandı. Buna göre memur emeklilerine ocak ayında yüzde 15 zamma ek olarak 2023 yılının ikinci yarısında gerçekleşen enflasyonun yüzde 6’yı aşan kısmı üzerinden de fark yansıtılacak.

SSK ve Bağ- KUR emeklileri için ise enflasyon tahminleri üzerinden birtakım hesaplar yapıldı. Yüzde 65 olarak açıklanmış olan sene sonu enflasyon tahminini baz alan uzmanlar, buna göre 6 aylık enflasyonun da yüzde 37,76 olarak gerçekleşmesinin beklendiğini ifade etti. Eğer beklentiler doğru çıkar ise memur ve memur emeklileri için enflasyon farkı yüzde 29,96 olarak hesaplanacak. Yüzde 15’lik ocak ayı zammı ile birlikte memurlar ve memur emeklileri ocak ayında yüzde 53,50 oranında maaş artışı yaşayacak.

 

Editör: Uşak Son Dakika