Yeni yıla yüzde 30 zam haberiyle giren memur emeklileri bir süredir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan haber bekliyordu. Türkiye’deki milyonlarca memur emeklisini yakından ilgilendiren maaş farkı konusu nihayet netleşti. Bilindiği üzere 4C emeklileri zamlı maaşlarını 15 Ocak 2023 tarihinde alması gerekiyordu. Ancak maaşlara yapılan refah payı artışı bu tarihe yetişmediği için kamu emeklilerine sadece enflasyon oranında zam yapılmıştı. Bir süredir merak konusu olan 14 günlük maaş farkının hesaplara ne zaman yatacağı sorusuna cevap Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan geldi.

Memur ve Emekli Maaş Farkı Ne Zaman Yatacak?

15 Ocak’tan bu yana kamu emeklilerinin merakla beklediği maaş farkının ödeneceği tarihle ilgili resmi açıklamalar geldi. Memur emeklisi olanların maaşlarına yapılan yüzde 30 zam sonrası zam farklarının hangi tarihte yatırılacağı araştırılıyordu. Vatandaşlar 14 günlük maaş farkının yatırılacağı tarih hakkında yapılan açıklamalarla sorularına yanıt buldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama sonrası zamlı maaş farkının yatacağı tarih belli oldu.

27 Ocak Cuma Günü Hesaplara Geçecek

Milyonlarca kamu emeklisinin beklediği 14 günlük maaş farkı ödemelerinin 27 Ocak 2023 Cuma günü hesaplara yatırılacağı açıklandı. 15 Ocak tarihinde toplu sözleşme ve enflasyon farkından gelen yüzde 16.48 oranında zam alan memur emeklileri, ek zam farklarını 27 Ocak 2023 günü alacak. Bununla birlikte 3600 ek gösterge farkı ödemesinin tarihi de merak konusu oldu. 4C kapsamında emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı almakta olanların 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olan aylık farkı ile 15 Ocak 2023 tarihinden geçerli olan ek gösterge fark tutarları, 27 Ocak 2023 Cuma günü ödenmeye başlanacak.

3600 Ek Gösterge Farkı Ödemeleri

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre aylıklarını her ay alan emeklilere ocak ayı olmak üzere 1 aylık tutarında fark ödenecek. Aylıklarını üçer aylıklar halinde alanlar arasında 1. Grup kasım-aralık-ocak döneminde aylık alanlara 1 aylık tutarında ödeme yapılacak. 2. grup aralık-ocak-şubat döneminde aylık alanlara 2 aylık tutarında, 3. grupta ocak-şubat-mart döneminde aylık alanlara 3 aylık tutarında aylık farkı tahakkuk ettirildi.

Bu kapsamda 2 milyon 384 bin 79 kişiye ek gösterge farkı dahil ödenecek fark tutarı 7.8 milyar TL oldu. Öte yandan bakanlıktan gelen açıklamada SSK ve Bağkur emeklilerinin zamlı maaş farklarının yatacağı tarih de netlik kazandı. 2022 yılı ek ödeme tutarları hak sahiplerinin banka hesaplarına veya PTT şubelerinden 27 Ocak 2023 Cuma günü ödenmeye başlanacak.

Editör: Hidayet Kıran