CNN Türk’te yayınlanan Tarafsız Bölge adlı programa konuk olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin önemli açıklamalarda bulundu. Canlı yayında memur maaşlarıyla ilgili kritik ifadeler kullanan Bakan Bilgin, “Bizim yaklaşımımızda memur az alsın, işçi çok alsın diye bir şey yok. Biz temmuz ayında da kamu çalışanlarıyla ilgili memur sendikalarıyla oturacağız.” dedi.

Toplu sözleşmenin çok önemli olduğunu, yaklaşık 364 bin kamu işçisinin asgari ücret düzeyinde ücret aldığını belirten Bilgin, “Asgari ücret düzeyinde ücret alan işçilerin maaşları brüt olarak 15 bin liraya çıkarıldı. Bu çok önemli bir düzenleme. 15 bin liraya çıkarıldıktan sonra üzerine de yüzde 45 zam yapıldı.” açıklamasında bulundu.

KAMU İŞÇİSİNDEN SONRA SIRA MEMURDA

En düşük kamu işçisi maaşını 15 bin TL’ye çıkaran Toplu İş Sözleşmesinin yankıları sürüyor. Bu zam açıklamasından sonra milyonlarca memur adına konuşun memur sendikaları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e seyyanen zam talebini iletmişti.

Bu konuda önemli açıklamalar yapan Bakan Bilgin, temmuz ayında memur sendikalarıyla görüşeceklerini belirterek “Onun da prosedürü belli. Onlara enflasyon farkı ve refah payı vereceğiz. Biz asla kamu çalışanlarının işçilerimizden daha düşük seviyede maaş alacakları bir uygulamayı yapmayız.” dedi.

MEMURLARA NET ZAM ORANI VERMEDİ

CNN Türk’te canlı yayında konuşan Bakan Bilgin, temmuz ayında da en düşük memur maaşını kamu işçisine benzer bir şekilde belirleyeceklerini söyledi. Memurları yakından ilgilendiren zam oranı konusunda “Onun üzerine enflasyon farkı ve refah payı vereceğiz. Neden zam oranı vermiyorum. Bu ay ve önümüzdeki ay enflasyon rakamları açıklanacak. Bir de bizim genel fiyat düzeyindeki reel alım gücünü ne kadar etkilediğiyle ilgili çalışmalarımız var. Keyfi olarak herhangi bir rakam açıklamaktan imtina ediyorum.” ifadelerini kullandı.